Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare ob.inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare ob.inventar

Va rog un sfat, societatea achizitioneaza materiale din care confectioneaza un dulap pentru consum propriu (obiect inventar, valoare 200 lei). Care sunt inregistrarile contabile?
Evidenta obiectelor de inventar exte extracontabil, dar daca doriti neaparat:
1. La aprovizionarea cu materialele din care sa confectionat dulapul, inregistrarea este( documentele de inregistrare - factura de la furnizor insotita de receptia intocmita la primirea materialelor:
% = 401 238 lei (furnizori)
3028 200 lei (alte materiale consumabile)
4426 38 lei (tva)
2. Se intocmeste un raport de fabricatie -dulap
303 = 3028 200 lei
3. se da in folosinta dulapul
603 = 303 200 lei
Imi permit sa adaug urmatoarele:

Materialele folosite in procesul de fabricatie trebuie date in consum pe baza "bonului de consum" :
6028=3028 200 lei

Raportul de productie se va inregistra :
345=711 200lei

Descarcarea gestiunii de produse finite si trecerea pe obiecte de inventar detinute in aceeasi unitate:
303=345 200 lei

Abia dupa aceea se inregistreaza si trecerea pe cheltuieli a obiectului de inventar dat in folosinta :
603=303 200 lei
Contul 711 il inchid cu 121, deci va intra la calculul impozitului pe profit. Am probleme la bilant nu stiu unde sa cuprind rulajul lui 711 (D=C, nu are sold), dar trebuie sa apara la total venituri pentru calculul impozitului pe profit, de asemenea in declaratia 101, nu stiu cum sa evidentiez contul 711, eventual la elemente similare veniturilor?
Contul 711 va avea sold creditor provenit din productia interna a dulapului.
Rulajele contului 711 nu se iau in calcul la evidentiarea impozitului pe profit. Deci nu intra in total venituri. Contul 121 este afectat doar de soldul contului (productie, si decarcare din gestiune a productiei).
In declaratie il evidentiati ca sold creditor - respectiv va creste profitul impozabil.
Per total efectul este zero, venitul fiind anulat de cheltuiala inregistrata in contul 603.
contul 711 este cont bifunctional
devierea favorabila sau nefavorabila influenteaza rezultatul exercitiului financiar pentru ca se inchide tot prin 121, inregistrand productie trebuie sa faceti si profit, deci sa platiti impozit
Mai bine cumparati dulapul si gata.