avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită ce se mai poate face?
Discuție deschisă în Executare silită

ce se mai poate face?

In urma unui proces pt rezilierea unui contract ,am obtinut penalitati de intarziere de 0,5% pe zi . Deoarece nu era scris termenul de cand se aplica penalitatile ,am facut o cerere de explicare a dispozitivului. Cererea mi-a fost admisa si astfel scria ca "penalitatile de neexecutare contractuala curg din momentul obtinerii autorizatiei de constructie"-ori obiectul contractului era elaborarea actelor(studiu geo,ridicare topo ,proiect,etc) in vederea autorizarii unei constructii. Am facut cerere de indreptare eroare materiala ,care mi-a fost respinsa ,Am facut recurs in termenul legal fata de ultima incheire dar mi-a fost respins ca tardiv fata de momentul cand am primit hotararea. Acum hotararea este definitiva si irevocabila deci o pot investi cu formula executorie dar nu are si nici nu poate avea vreodata nici un efect. Se mai poate face ceva??
Cel mai recent răspuns: moraru alexandru , utilizator 20:17, 22 Februarie 2011
Mergeti la un executor judecatoresc competent, incheiati contractul de executare apoi..executorul jud. va incheia un p-v impediment impotriva caruia veti formula contestatie la executare (art.399 pct.1 ultima teza, cpc) sau plangere impotriva refuzului exe. jud. cf. prev.art.53 din L:188/2000 si lasati instanta de executare sa arate cum trebuie executata aceasta HJ pronuntata..in numele legii!
moraru alexandru a scris:

In urma unui proces pt rezilierea unui contract ,am obtinut penalitati de intarziere de 0,5% pe zi . Deoarece nu era scris termenul de cand se aplica penalitatile ,am facut o cerere de explicare a dispozitivului. Cererea mi-a fost admisa si astfel scria ca "penalitatile de neexecutare contractuala curg din momentul obtinerii autorizatiei de constructie"-ori obiectul contractului era elaborarea actelor(studiu geo,ridicare topo ,proiect,etc) in vederea autorizarii unei constructii. Am facut cerere de indreptare eroare materiala ,care mi-a fost respinsa ,Am facut recurs in termenul legal fata de ultima incheire dar mi-a fost respins ca tardiv fata de momentul cand am primit hotararea. Acum hotararea este definitiva si irevocabila deci o pot investi cu formula executorie dar nu are si nici nu poate avea vreodata nici un efect. Se mai poate face ceva??


Mie imi pare ca s-ar aplica disp. art.966 C.civ. clauzei dvs. din contract.:)
Ar trebui sa ne mentionati ce ati solicitat dvs. instantei si toata solutia pronuntata in cauza dvs.- adica ce anume a admis instanta, ca sa putem sa nu facem "speculatii".
Daca ati cerut rezilierea contractului si cererea dvs. a fost admisa...ce rost mai au penalitatile?
Reveniti cu detalii.

multumesc pt raspuns. Am facut o cerere pt explicarea modului cum ar trebui executat dispozitivul hotararii adica am intrebat ce ar trebui sa faca un executor judecatoresc cand primeste aceasta hotarare spre executare.
Am primit citatie pt 31 ianuarie pt a ma prezenta in Camera Consiliu Civil pentru Fond. Sa inteleg ca am ajuns din nou la prima instanta si aceasta poate interveni asupra propriei hotarari ?
cermak gruianu a scris:

moraru alexandru a scris:

In urma unui proces pt rezilierea unui contract ,am obtinut penalitati de intarziere de 0,5% pe zi . Deoarece nu era scris termenul de cand se aplica penalitatile ,am facut o cerere de explicare a dispozitivului. Cererea mi-a fost admisa si astfel scria ca "penalitatile de neexecutare contractuala curg din momentul obtinerii autorizatiei de constructie"-ori obiectul contractului era elaborarea actelor(studiu geo,ridicare topo ,proiect,etc) in vederea autorizarii unei constructii. Am facut cerere de indreptare eroare materiala ,care mi-a fost respinsa ,Am facut recurs in termenul legal fata de ultima incheire dar mi-a fost respins ca tardiv fata de momentul cand am primit hotararea. Acum hotararea este definitiva si irevocabila deci o pot investi cu formula executorie dar nu are si nici nu poate avea vreodata nici un efect. Se mai poate face ceva??


Mie imi pare ca s-ar aplica disp. art.966 C.civ. clauzei dvs. din contract.:)
Ar trebui sa ne mentionati ce ati solicitat dvs. instantei si toata solutia pronuntata in cauza dvs.- adica ce anume a admis instanta, ca sa putem sa nu facem "speculatii".
Daca ati cerut rezilierea contractului si cererea dvs. a fost admisa...ce rost mai au penalitatile?
Reveniti cu detalii.
Am cerut rezilierea contractului si restituirea avansului platit dar instanta a respins-o declarand contractul "rezolut".Mi-a admis penalitati conform contractului de 0,5% /zi de intarziere. quot]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatia de a executa contractul vs reziliere contract moraru alexandru moraru alexandru In primavara anului 2008 am inceiat un contract cu o firma pt executia unei mansarde. Contractul prevedea la \"Alte clauze\" obligatia firmei respective de a ... (vezi toată discuția)
Reziliere antecontract de v-c imobil bogb bogb Buna ziua, Anul trecut am incheiat un contract de v-c imobil nou in calitate de promitent cumparator pt care am dat un avans de 25%. Principalele obligatii ... (vezi toată discuția)
Actualizare pret cu rata inflatiei sxamo39_p sxamo39_p In 2004 am executat silit un imobil al uni debitor, bunul fiind adjudecat, iar pretul distribuit. Ulterior debitorul a formulat contestatie la executare si a ... (vezi toată discuția)