Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... auto - ce acte sunt necesare pentru inmatriculare in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

auto - ce acte sunt necesare pentru inmatriculare in tara?

daca sant propietarul unei masini in spania si vreau sa o aduc in romania ce trebuie sa fac care sint actele necesare si cat ma costa . asta daca poate sti cineva?
MASINA ESTE DIN 2002 SI ARE 2000 CC !
Trebuie sa notificati biruul de inmatriculari din Spania cu privire la intentia dvs. de a exporta permanent autovehiculul .
Se va face radierea din circulatie si se va intocmi o inmatriculare provizorie (cca 15 zile ) pentru a tranfera auto in RO .
In Ro aveti nevoie de certificatul masinii in original , certif de inmaticulare provizorie , placutele cu nr de inmatriculare spaniole , carte de identitate RAR , fisa de inmatriculare , asigurare , impozit platit , Certificat de autenticitate RAR, chitanta de plata a taxei auto , ceva taxa de certificat la CEC , si taxa de inmatriculare la primarie .