Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grupa de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grupa de munca

intrebarea mea este in ce grupa de munca se situeaza meseria de autopsier? mai exsita munca in conditii deosebite, sau grupa .... a II-a?....
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Daca cei 35 de ani sunt lucrati in gr.a II-a de munca si in conditii deosebite de munca in procent de 100% atunci:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 8 ani (65 - 8 = 57 ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani si 9 luni (35/0 + 8/9 = 43 ani si 9 luni).

3. - Putea solicita pensie pentru limita de varsta la 57 de ani, in aprilie 2010.
- Asadar poate solicita oricand pensie pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
in procent de 100%, adica 35 lucrati ca autopsier
multumesc