avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grupa de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grupa de munca

intrebarea mea este in ce grupa de munca se situeaza meseria de autopsier? mai exsita munca in conditii deosebite, sau grupa .... a II-a?....
Cel mai recent răspuns: corina51 , utilizator 12:38, 21 Noiembrie 2012
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Daca cei 35 de ani sunt lucrati in gr.a II-a de munca si in conditii deosebite de munca in procent de 100% atunci:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 8 ani (65 - 8 = 57 ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani si 9 luni (35/0 + 8/9 = 43 ani si 9 luni).

3. - Putea solicita pensie pentru limita de varsta la 57 de ani, in aprilie 2010.
- Asadar poate solicita oricand pensie pentru limita de varsta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Noiembrie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
in procent de 100%, adica 35 lucrati ca autopsier
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)
Pensionare gelaandrei gelaandrei Numele meu este Mihailov Stefan si sunt nascut in data de 29.sept.1955,vreau sa stiu daca cand pot iesii la pensie avand in vedere ca lucrez din anul 1973 ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? maryya02 maryya02 sunt nascut pe 15 ian. 1953 cu o vechime de 39 ani de munca dintre care 21 ani si 6 luni lucrati in grupa a doua'. as dori sa stiu cand pot iesi la pensie. va ... (vezi toată discuția)