Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim - mediu privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim - mediu privat

Am inteles bine ca salariul minim in mediul privat este de 700 lei ?
CCM se aplica de la data inregistrarii lui si nu de la data publicarii in Monitorul Oficial.
domnule consilier ,puteti sa ma luminati si pe mine va rog:)..peste tot pe internet aud de salariul minim la privat 700 de lei. culmea, de la primul salar pe 2011 si pana in prezent eu am 670 lei negociat.am tot cautat pe net sa vad si peste tot zice 700.poate cineva sa ma lumineze si pe mine?:)
si inca ceva. am avut 600 lei anul trecut salar.prin octombrie am semnat pentru o marire de 60 de lei.pana in 2011 am luat deci, salar 660 lei.insa la marirea incepand din 2011, am primit 670 salar ca find salar minim pe acest an(nu 700).aici am 2 probleme si vas ruga sa imi explicati daca se poate:

1. dece se vehiculeaza 700 lei in mod oficial dar eu am 670.
2. e legal ca odata cu marirea salariului minim de 600 sa imi fie anulata marirea de 60 de lei pentru care am semnat?mam trezit in luna ianuarie ca am 670. si am intrebat la birou.mi sa explicat ca sa marit salariul pentru ca a crescut salariul minim.si am zis "bine bine,dar atunci daca minim e 670, nu trebuia sa iau 730 lei din moment ce am semnat o marire de 60 de lei acum ceva vreme?".doamna de la birou a ridicat din umeri si a zis sa vorbesc cu directorul,care si el ridica din umeri si zice "nu stiu,probabil e o problema de fond".
sant total in ceata si am incredere ca cineva de aici imi va putea clarifica si mie problemele aceastea 2.nu de alta dar poate maine da o masina peste mine si nu vreau sa mor prost.multumesc anticipat
Exista anumite ramuri de activitate care in contractul colectiv de munca aplicabil acestora se prevede un salariul minim brut mai mare decat salariul minim brut pe tara.
In prezent, potrivit art.1 din HG nr.1193/2010, începand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar.

In proiectul de CCMN 2011/2014 era prevazut un salariul minim brut de 700 lei/luna ... dar acesta nu a intrat in vigoare, astfel incat sunt incidente prevederile HG nr.1193/2010.

Cand ati semnat marirea cu 60 lei a salariului? ..iniante sau dupa 01.01.2011.
in octombrie 2010 .sincer mie mi se pare subiect de trimis in instanta..adica nu e logic: primesti minimum+60 si apoi din nou minim.nu suna a micire de salariu?.in mod logic, salariul negociat e o entitate la care se aduga marirea de 60 de lei, alta entitate.daca prima entitate sia marit valoarea(600-670) dece nu ramane a doua entitate valabila din moment ce e un obiect separat de primul.hmm.
oricum,marirea a fost inainte de 1.1.2011.practic mi sa anulat marirea.
1. Nu veti avea castig in instanta de judecata.
2. In actul aditional la CIM, prin care vi s-a matit salariul cu 60 de lei, nu scrie ca se adauga acesti 60 de lei la salariul minim ci la salariul pe care il aveati atunci in CIM (coincidenta face ca acest salariu sa fie egal cu salariul minim pe economie).
3. Nici nu se putea face un act aditional la CIM asa cum ziceti dvs. si nici nu poate fi interpretat ca la orice modificare de salariu minimseadauga din oficiu 60 lei.
4. Asadar angajatorul nu a comis o ilegalitate. S-a conformat HG 1193/2010.