Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie cc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie cc

Buna ziua ,am lucrat la o firma pana in noiembrie 2007 cand am ramas in ccc pana in 10-11-2009,perioada in care firma a fost vanduta eu neavand posibilitatea sa ma reintorc la serviciu.Am dat firma in judecata pt a mi se incheia cartea de munca si am castigat,intrand in somaj la data de 20 oct 2010.(in perioada 10 noiembrie 2009 -20 oct 2010 nu am lucrat nicaieri).Intrebarea mea este daca raman insarcinata in perioada cat am somaj,am dreptul la indemnizatia de crestere copil?.Mentionez ca am dreptul la ajutorul de somaj 1 an de zile
Conditia pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC este ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit .

Perioada de somaj se ia in calculul celor 12 luni.