Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un raspuns va rog!! Neplata pensiei de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un raspuns va rog!! Neplata pensiei de intretinere

Buna seara,am o hotarare definitiva si irevocabila pentru pensiei de intretinere obligandul pe fostul sot la plata pensiei(2 ani nu a platit).am facut o plangere penala la procuror.intrebarea mea este: pot sa cer la suma restanta si dobanda aferenta? Cererea o prezint procurorului de caz?mentionez ca fostul sot nu lucreaza legal.si as mai avea o intrebare:cine hotaraste suma restanta procurorul sau politie?hotararea e procent nu suma fixa. SANATATE SI MULTUMESC PENTRU TIMPUL ACORDAT
Dvs.sunteti banca sau doriti ca minorul sa obetina drepturile sale ?

Daca fostul sot ,nu lucreaza verificati la sectia financiara de care apartine daca are alte venituri declarate .

Suma restanta nu este hotarata de catre nimeni,este suma la care a fost obligat de instanta,cu titlul de pensie inmultita cu numarul lunilor in care nu a platit.

La ce suma a fost obligat sotul dvs prin hotararea judecatoreasca la care va referiti ?
r.gabi a scris:

Dvs.sunteti banca sau doriti ca minorul sa obetina drepturile sale ?

Daca fostul sot ,nu lucreaza verificati la sectia financiara de care apartine daca are alte venituri declarate .

Suma restanta nu este hotarata de catre nimeni,este suma la care a fost obligat de instanta,cu titlul de pensie inmultita cu numarul lunilor in care nu a platit.

La ce suma a fost obligat sotul dvs prin hotararea judecatoreasca la care va referiti ?
nu sunt banca...a fost doar o intrebare.1/4 din venit minim pe economie
Exact aceasta suma,cea de 1/4 din salariul minim pe economie trebuie sa o plateasca.