avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un raspuns va rog!! Neplata pensiei de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un raspuns va rog!! Neplata pensiei de intretinere

Buna seara,am o hotarare definitiva si irevocabila pentru pensiei de intretinere obligandul pe fostul sot la plata pensiei(2 ani nu a platit).am facut o plangere penala la procuror.intrebarea mea este: pot sa cer la suma restanta si dobanda aferenta? Cererea o prezint procurorului de caz?mentionez ca fostul sot nu lucreaza legal.si as mai avea o intrebare:cine hotaraste suma restanta procurorul sau politie?hotararea e procent nu suma fixa. SANATATE SI MULTUMESC PENTRU TIMPUL ACORDAT
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:30, 8 Ianuarie 2011
Dvs.sunteti banca sau doriti ca minorul sa obetina drepturile sale ?

Daca fostul sot ,nu lucreaza verificati la sectia financiara de care apartine daca are alte venituri declarate .

Suma restanta nu este hotarata de catre nimeni,este suma la care a fost obligat de instanta,cu titlul de pensie inmultita cu numarul lunilor in care nu a platit.

La ce suma a fost obligat sotul dvs prin hotararea judecatoreasca la care va referiti ?
r.gabi a scris:

Dvs.sunteti banca sau doriti ca minorul sa obetina drepturile sale ?

Daca fostul sot ,nu lucreaza verificati la sectia financiara de care apartine daca are alte venituri declarate .

Suma restanta nu este hotarata de catre nimeni,este suma la care a fost obligat de instanta,cu titlul de pensie inmultita cu numarul lunilor in care nu a platit.

La ce suma a fost obligat sotul dvs prin hotararea judecatoreasca la care va referiti ?
nu sunt banca...a fost doar o intrebare.1/4 din venit minim pe economie
Exact aceasta suma,cea de 1/4 din salariul minim pe economie trebuie sa o plateasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara razvan38 razvan38 Buna seara ! Doresc si eu cateva lamuriri legate de valoarea pensiei alimentare in conditiile in care fosta sotie nu are nici un venit stabil. Din cate stiu eu ... (vezi toată discuția)
Popririi banci + poprire pensie de intretinere minor(transformata din procent in suma fixa) + restanta pensie alimentara. care este solutia care ma poate ajuta sa nu ajung un om al strazii? clericul clericul - In 2019, in urma divortului, s-a stabilit pensia alimentara de 25%(1/4) din venit pentru minor. - In 2020, fosta sotie a infiintat poprirea de 33% din venit ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara tudfamily tudfamily Referitor la obligatia de plata a pensiei alimentare, in hotararea judecatoreasca este precizat ca fostul meu sot este obligat la plata a 25% din salariu. Am ... (vezi toată discuția)