Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... radiere masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

radiere masina

am urmatoarea problema:am o masina (o dacie)si vreau sa o inmatriculez pe comuna,sa circul cu ea doar in comuna unde locuiesc,doar ca cei de la primarie mi au spus ca asa ceva nu se poate,dar nu inteleg de ce ca am prieteni din alte comune care au putut.as vrea o baza legala daca ma poate ajuta cineva va rog mult.multumesc
georgiana sima, utilizator
In comuna circulati tot pe drumuri publice, deci din punctul meu de vedere o astfel de inmatriculare nu ar fi legala.
Se inregistreaza de catre consiliile locale, care tin si evidenta acestora, tramvaiele, troleibuzele, mopedele, masinile si utilajele autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole, forestiere, tractoarele care nu se supun inmatricularii, precum si vehiculele cu tractiune animala.
Nu mi se pare ca Dacia dumneavoastra s-ar incadra in enumerarea de mai sus.