Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inregistrarea carutelor la primarie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inregistrarea carutelor la primarie

Este necesara inregistrarea carutelor la primarie pentru a circula pe drumurile publice ?
Da, potrivit codului rutier, art.14, alin 1
Art.14.
(1) Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, masinile si utilajele autopropulsate utilizate în lucrari de constructii, agricole, forestiere, tractoarele care nu se supun înmatricularii, precum si vehiculele cu tractiune animala se înregistreaza de catre consiliile locale, care tin si evidenta acestora.
[ link extern ]