Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru CCC

cum pot recupera trei luni in care angajatorul mi-a intrerupt cartea de munca si acum nu ma mai incadrez la indemnizatia de crestere a copilului intrucat am ramas insarcinata?
Ce inseamna ca angajatorul v-a intrerupt cartea de munca?
Dati detalii.
incetarea contractului individual de munca ca urmare a cererii salariatului
1. Daca dvs. ati cerut incetarea CIM... Nu stiati ca sunteti sau ca veti fi insarcinata?
2. Daca in cele 3 luni nu ati avut nici un venit impozabil nu puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC. Ce ati facut in acele luni?
De la 1 ianuarie mi-a bagat cartea de munca cu 8 ore, eu fiind insarcinata in 4 saptamani. Eu pot sa beneficiez de cele 126 de zile de concediu(inainte de sarcina+dupa sarcina) si in acelasi timp pe 01.01.2012 sa pot sa iau si somaj?Eu am sa nasc in august iar patronii mei ca sa ma ajute imi vor plati in continuare cartea de munca dupa cele 126 zile de concediu la 8 ore.
Pot sa beneficiez de somaj daca imi iau cele 126 de zile de concediu(platite cu 85% din salariu)????????
1. Veti beneficia de cele 126 de zile de concediu de maternitate.
2. veti beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni de la data depunerii actelor la Agentia de Somaj aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
3. Perioada de concediu de maternitate nu este perioada de cotizare la somaj.
4. Dupa expirarea concediului de maternitate va trebui sa mai lucrati cateva luni pana faceti cele 12 luni necesare pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.