Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta de construire locuinta fata de hotar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta de construire locuinta fata de hotar

Bun gasit.

Doresc sa construiesc o locuinta P+M. Partea din spate a casei are, conform schitelor din proiect, distanta de 90 cm fata de hotar. Dirigintele de santier spune insa ca trebuie sa fie de 1, 60 m, dupa Codul Civil. Constructia va avea inaltimea de aprox. 5,5 m. Inainte, pe acelasi loc, a fost o casa batrineasca, cam de aceeasi inaltime, iar distanta fata de hotar era de 75 cm. Va intreb eu pe dvs, este corecta afirmatia dirigintelui de santier?
Distanta la care a practicat vecinul ferestrele se incadreaza in dispozitiile Codului civil ( minim 1,90 m).