avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbarea numelui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbarea numelui

buna ziua...am si eu o intrebare....am un copil de 2 luni iar eu si tataul lui nu suntem casatoriti....si cand l-am inregistrat am facut prostia de al trece pe numele lui...acum as vrea ca bebelusul sa poarte numele meu si nu stiu ce este de facut.....as vrea un sfat de specialitate din partea dumneavoastra ce pot face pe cale legala pentru purta numele meu copilul meu...va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: usename , utilizator 15:27, 8 Ianuarie 2011
usename a scris:

...si cand l-am inregistrat am facut prostia de al trece pe numele lui...acum as vrea ca bebelusul sa poarte numele meu si nu stiu ce este de facut.....


E posibil de schimbat numele de familie al minorului numai daca tatal e de acord.
DanDaniel a scris:

usename a scris:

...si cand l-am inregistrat am facut prostia de al trece pe numele lui...acum as vrea ca bebelusul sa poarte numele meu si nu stiu ce este de facut.....

da din cate el mi-a comunicat este de acord...ce este de facut?
E posibil de schimbat numele de familie al minorului numai daca tatal e de acord.
usename a scris:

DanDaniel a scris:

usename a scris:

...si cand l-am inregistrat am facut prostia de al trece pe numele lui...acum as vrea ca bebelusul sa poarte numele meu si nu stiu ce este de facut.....

da din cate el mi-a comunicat este de acord...ce este de facut?
E posibil de schimbat numele de familie al minorului numai daca tatal e de acord.



Faceti o schimbare de nume pe cale administrativa (fara tribunal). Informatii ca exemplu la [ link extern ]

Interesati-va direct la serviciul de evidenta a populatiei si la starea civila din orasul dvs.
DanDaniel a scris:

usename a scris:

DanDaniel a scris:

usename a scris:
multumesc frumos
...si cand l-am inregistrat am facut prostia de al trece pe numele lui...acum as vrea ca bebelusul sa poarte numele meu si nu stiu ce este de facut.....

da din cate el mi-a comunicat este de acord...ce este de facut?
E posibil de schimbat numele de familie al minorului numai daca tatal e de acord.



Faceti o schimbare de nume pe cale administrativa (fara tribunal). Informatii ca exemplu la [ link extern ]

Interesati-va direct la serviciul de evidenta a populatiei si la starea civila din orasul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui de familie minor danutzalov3 danutzalov3 prin hotararea judecatoreasca eu am tutela exclusiva a fetitei mele (3ani) cand ea s-a nascut eu cu tatal ei eram impreuna deci fata a fost trecuta pe numele ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume familie cale administrativa madalin_florinc madalin_florinc Buna seara,am facut demersurile pentru a imi schimba numele de familie,Monitorul oficial,totul in regula pana aici,dar la evidenta populatiei din orasul meu ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume familie la o perioada dupa casatorie dirgni8 dirgni8 Buna ziua! Daca la casatorie imi retin numele de dinaintea casatoriei si sotul il retine pe al lui, pentru a nu avea necesitatea de a schimba actele si peste o ... (vezi toată discuția)