Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... corespondenta cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

corespondenta cedo

Am adresat o plangere la CEDO in octombrie 2010. Am primit azi o notificare prin care imi comunica nr . cererii( care trebuie mentionat in corespondenta viitoare cu Curtea) si mi se solicita o copie dupa un inscris, precum si informatii asupra demersurilor pe care le-am intreprins de la data plangerii. In scrisoarea primita azi, se specifica, ca o sa gasesc anexat un set de 10 etichete continand un cod de bare.
In plic nu exista aceste etichete. Ce ma sfatuiti sa fac?
Credeti ca daca am primit aceasta scrisoare sunt semne ca cererea mea poate fi declarata admisibila? Va rog sa-mi raspundeti .Va multumesc mult.Dana Corneanu
trimiteti scrisoare si cereti-le etichetele necesare corespondentei,pe scrisoare sa scrieti nr de cerere cum s-a inregistrat la cedo.SOLUTIA VINE PESTE NISTE ANI DE ZILE,IAR DACA SPETA SEAMANA CU ALTELE PUBLICATE,VA URMA PROCEDURA PILOT IN TARA DUPA RECOMANDARILE CEDO DE MODIFICARE A LEGILOR DE PROPRIETATE( DACA E VORBA DE PROPRIETATE).
Nu am auzit despre existenta acestor etichete.
Nu este niciun semn ca ati primit sau nu etichetele.

avocat Claudiu Lascsochi
De la CEDO se trimite un set de 10 coduri de bare autocolante , care trebuie lipite pe prima pagina in orice corespondenta purtata cu Curtea Europeana. Codul de bare este de fapt numarul de inregistrare al cererii depuse. Se utilizeaza din 2009.
Dana Maria Corneanu a scris:

Am adresat o plangere la CEDO in octombrie 2010. Am primit azi o notificare prin care imi comunica nr . cererii( care trebuie mentionat in corespondenta viitoare cu Curtea) si mi se solicita o copie dupa un inscris, precum si informatii asupra demersurilor pe care le-am intreprins de la data plangerii. In scrisoarea primita azi, se specifica, ca o sa gasesc anexat un set de 10 etichete continand un cod de bare.
In plic nu exista aceste etichete. Ce ma sfatuiti sa fac?
Credeti ca daca am primit aceasta scrisoare sunt semne ca cererea mea poate fi declarata admisibila? Va rog sa-mi raspundeti .Va multumesc mult.Dana Corneanu

Faceti scrisoare catre Curte in care spuneti ca nu ati primit etichetele cu coduri de bare. Cu siguranta o sa primiti un raspuns scris. mentionati intotdeauna numarul cererii in orice scrisoare.....

Cat priveste "admisibilitatea", de fapt solutionarea exista doua variante:

Curtea de pronunta pe admisibilitate si ulterior solutioneaza cauza
Curtea de pronunta in acelasi timp pe admisibilitate si solutioneaza si cauza.

Nu se poate stii pe care varianta va merge Curtea....

Ideea pe care trebuie sa o retineti este ca veti fi anuntata pe posta, in timp uitl despre orice stadiu al proceduri...trebuie doar sa aveti MULTA RABDARE (pentru ani de zile!).
Cel mai important: sa nu ratati nici unul din termenele mentionate in scrisorile Curtii pentru ca atunci ati pierdut TOTUL
Daca, din anumite motive, (le precizati clar, in scris!) nu puteti respecta termenul anuntati Curtea inainte de expirarea termenului!
Multumesc mult pt. raspuns. Si eu sunt inginer si evaluator( EPI, BM, I) Am adresat scrisoarea si astept raspuns.