Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Lotul cu etichete de bare CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Lotul cu etichete de bare CEDO

Citind prin regulamentul de completare formular CEDO, am gasit următoarea informatie:

Un nou formular de cerere este disponibil începând cu 1 ianuarie 2014. Niciun alt formular nu trebuie să fie utilizat (articolul 47).

Formularul de cerere trebuie descărcat, completat, imprimat şi trimis Curţii prin poştă împreună cu documentele necesare.

Nu solicitați Curții să vă trimită formularul; imprimați-l, economisind astfel timp, și asigurați-vă că respectați termenul de introducere a cererii.

Insa am o nedumerire la urmatoarea informatie de la CEDO:

Etichete cu coduri de bare
Dacă ați primit deja din partea Curții Europene a Drepturilor
Omului un lot de etichete cu coduri de bare, lipiți una din
acestea în rubrica de mai jos
.

Nedumerirea mea consta in faptul ca, daca formularul de cerere trebuie descărcat, completat, imprimat şi trimis Curţii prin poştă împreună cu documentele necesare, si, Nu solicitați Curții să vă trimită formularul, atunci de ce mai suntem informati ca: Dacă ați primit deja din partea Curții Europene a Drepturilor Omului un lot de etichete cu coduri de bare, lipiți una din acestea în rubrica de mai jos.

Nu inteleg, intra in contradictie cele doua informatii, caci pentru a lipi lotul de etichete cu coduri de bare, trebuie mai intai sa solicit Curtii sa imi trimita un lot de etichetele cu coduri de bare.

Cum procedam de fapt? #-o
Stimat forumist,

În primul rând, trimiteți aplicația pe modelul descărcat, de prima dată. Nu este necesar să solicitați nimic.

Spațiul destinat etichetei îl lăsați liber. Informațiile Curții nu sunt neapărat contradictorii, dar pur și simplu cea privind eticheta nu se aplică în cazul dvs, ci în situații excepționale, cum ar fi ce când, din diferite motive mai presus de voința sa, aplicantul nu a avut posibilitatea să descarce aplicația. Ca exmplu, există și oameni în penitenciare, fără facilități deosebite, care înștiințează Curtea prin ce mijloace au la îndemână.

Cu stimă.