Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Plangere CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Plangere CEDO

BUNA ZIUA,

Plangerea prealabila la CEDO este diferita de cea care este trimisa de aceasta ulterior spre completare?
Buna ziua,

Pentru a trimite o plangere la CEDO trebuie sa completati un formular.

Chiar daca trimiteti o scrisoare simpla, CEDO va va cere sa completati acel formular.

Imi permit sa ma "bag" , fiindca si eu am avut o petitie la acest for.
ethel, utilizator

Ma refer aici la explicatiilel date pe siteul CEDO:

""Termenul de 6 luni este întrerupt de prima dumneavoastra SCRISOARE adresata Curtii expunând cu claritate, chiar daca în mod sumar, obiectul cererii dumneavoastră eventuale, sau de trimiterea formularului de cerere completat.....""

E vorba de o simpla scrisoare in care expunem faptele?
andreigrigoriu, moderator
Descarcati de pe site formularul, il completati, va expuneti doleantele, atasand acte/le care dovedesc ca cele relatate de dvs. corespund realitatii.
Primiti din partea CEDO o scrisoare de confirmare.Dupa aceea, pe parcurs, CEDO va mai poate cere acte doveditoare.

Daca trimiteti o simpla scrisoare nu este problema, fiindca CEDO va va cere sa completati formularul, dandu-va 6 saptamani pentru asta, acceptand petitia doar daca este completat formularul, totodata, cu ocazia primei scrisori de confirmare, CEDO trimite 10 coduri de bare pe care trebuie sa-l lipiti pe prima pagina a fiecarei scrisori pe care o trimiteti la CEDO.

Nu sunt sigura, dar nu cred ca CEDO va trimite formular/e.
ethel, utilizator
Stiu ca imi va cere acel formulat-cerere dar avand in vedere ca decizia s-a motivat inluna mai 2013 mai castig cele 8 saptamani in care am timp sa trimit \"cererea\"\" inapoi la Curte
Deci Grefa Curti iti va trimite cererea-formular Se vorbeste de o "scrisoare prealabila" pe care o poti trimite initial
cel putin asa am inteles eu
ContSters302312, utilizator
Probabil ca CEDO va trimite formular. Eu nu am avut nevoie, fiindca l-am descarcat de pe site.

Prima mea scrisoare am trimis-o completand formularul, nestiind ca de fiecare data trebuie sa-l completez. A doua oara am trimis doar o scrisoare simpla, CEDO cerandu-mi sa completez formularul, dandu-mi 6 saptamani pentru asta.
ethel, utilizator