Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Sesizare grefa Cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Sesizare grefa Cedo

Exista posibilitatea sa sesizez grefa CEDO in vederea trimiteri unui formular ?Daca da, cum trebuie sa procedez?
geo-vem, utilizator
Stimat forumist,

Adică să avertizați, în prealabil, Curtea că veți trimite o aplicație? Nu există o asemenea procedură.

Cu stimă.
Am inteles,deci eu ca sa sesizez C.E.D.O acum cum voi proceda?nu stiu de ce intelesesem eu ca iti trimite grefa un formular....Va multumesc anticipat!
Stimat forumist,

Nu este necesar să vă trimită nimeni formularul. Dvs înșivă puteți accesa pagina CEDO la secțiunea ,,aplicanți,, căutând formularul în limba română.

Îl descărcați, îl completați și îl trimiteți Curții însoțit de toate documentele relevante cauzei dvs.

Cu stimă.
il las in forma lui si completez exact in forma descarcata si dupa indicatiile date ?
Multumesc inca odata
Stimat forumist,

Formularul se completează exact în forma în care este creat de Curte.

De altfel, preferabil, aplicația se poate redacta electronic după care se va printa, fiind un document editabil.

Cu stimă.