Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim garantat pentru personal cu studii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare 2011

salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare incadrat in functii cc necesita studii superioare
angizah a scris:

Exista un raspuns de la Ministerului Muncii care a precizat (ca raspuns la intrebarea care CCMU se aplica in 2011) ca in prezent nu exista un Contract Colectiv de Munca Unic la Nivel National si se aplica HG 1193/2010 privind salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, de 670 lei.
[ link extern ]
Problema mea este ce coeficienti aplicam, de ex. la studii superioare.
Eu am aplicat coeficientii din CCMUNN pe anii 2007-2010, dar nu sunt sigura ca este corect. Alternativa era sa aplic coeficientii dintr-un CCMUNN care nu este semnat...care iarasi nu este corect. #-o#-o#-o
Dar e interesant sa vedem ce raspuns primiti d-voastra ...

Am vazut raspunsul inca inainte de a posta. Este datat 14.01.2011. Suntem in 14.02.2011. Poate s-a mai modificat ceva.
Avand in vedere ca nu exista, teoretic din raspunsul aratat de dumneavoastra, CCMNN in vigoare, raspunsul este ca la data de 14.01.2011, sau pana se confirma contrariul, salariul minim este de 670 RON conform HG1193/24.11.2010 publicata in M.O. 824/09.12.2010 si nu exista coeficienti de ierarhizare in vigoare.
Cu alte cuvinte salariul minim obligatoriu brut va fi de 670. Mai mult, va fi, cat vrea patronul, mai putin nu se poate.
Cu deosebit respect,
GIV
Va primi acelasi raspuns ca si toti ceilalti care s-au adresat acestui Minister... se pare ca ideea este sa nu mai existe niciun CCMN.

Nu s-a modificat nimic in ceea ce priveste noul CCMN ... se pare ca a fost o actiune prestabilita referitoare la denuntarea CCMN de catre o confederatie patronala pentru a crea un haos referitor la salariile in sistemul privat.
freeelis a scris:

Va primi acelasi raspuns ca si toti ceilalti care s-au adresat acestui Minister... se pare ca ideea este sa nu mai existe niciun CCMN.

Nu s-a modificat nimic in ceea ce priveste noul CCMN ... se pare ca a fost o actiune prestabilita referitoare la denuntarea CCMN de catre o confederatie patronala pentru a crea un haos referitor la salariile in sistemul privat.

OARE ASA SA FIE?
Este o doar o parere ... avand in vedere cine este unul din liderii acelei aliante care a denuntat CCMN.
DECI, SCHIMBAM SAL MINIM LA 670, IAR PT RESTUL LASAM ASA CUM SUNT? ADICA PT CEI CALIFICATI 720 SI PT CEI CU STUDII SUPERIOARE 1200?SINCER NU MI SE PARE CORECT PENTRU CA SUNT APLICATI COEFICIENTI LA SAL DE 600 PE ANUL 2010.EU AM MODIFICAT CU01.01. 2011 804 LA CALIFICATI SI 1340 LA CEI CU STUDII SUPERIOARE, ESTE GRESIT?ADICA AM LASAT VECHII COEFICIENTI.AM VAZUT LA ALTII CA AU MODIFICAT DOAR SAL LA NECALIFICATI 670, IN REST AU LASAT 720 SI 1200.CUM CREDETI CA ESTE CEL MAI CORECT DUPA PAREREA DVS?