avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim garantat pentru personal cu studii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare 2011

salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare incadrat in functii cc necesita studii superioare
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:30, 15 Ianuarie 2012
1. Obligatoriu este ca nici un salariu sa nu fie sub 670 lei.
2. In rest totul depinde de prevederile din CCM la nivel de unitati sau de ramura si de negocierea dintre angajat si angajator.
tudorvaleriu a scris:

1. Obligatoriu este ca nici un salariu sa nu fie sub 670 lei.
2. In rest totul depinde de prevederile din CCM la nivel de unitati sau de ramura si de negocierea dintre angajat si angajator.

ESTE VB DE O SOCIETATE CARE ARE DOAR 4 SAL, DECI NU AU CCM LA NIVEL DE UNITATE.NU ESTE GRESTI DACA ANGAJATORUL LE DA PT CALIFICATI 720, DAR POATE SA LE DEA SI 804, NU?ASTA VROIAM SA STIU
Angajatorul poate sa dea orice salariu, cat de mare, salariatilor sai. Singura obligatie pe care o are este aceea ca salariul sa nu fie mai mic decat salariul minim pe economie.

Interventie moderator:
:rtfm:
sara mihu:
1. Am rugamintea, ceruta si de Regulamentul de postare, sa nu mai scrieti exclusiv cu majuscule.
2. Este dificil si obositor de citit si riscati sa nu vi se mai raspunda la intrebari.
Multumesc pentru intelegere!
sara mihu a scris:

tudorvaleriu a scris:

1. Obligatoriu este ca nici un salariu sa nu fie sub 670 lei.
2. In rest totul depinde de prevederile din CCM la nivel de unitati sau de ramura si de negocierea dintre angajat si angajator.

ESTE VB DE O SOCIETATE CARE ARE DOAR 4 SAL, DECI NU AU CCM LA NIVEL DE UNITATE.NU ESTE GRESTI DACA ANGAJATORUL LE DA PT CALIFICATI 720, DAR POATE SA LE DEA SI 804, NU?ASTA VROIAM SA STIU


Poate sa le lase salariul la 720 lei , dar poate sa-l si majoreze la 804 lei .. in acest ultim caz, va face act aditional de majorare a salariului.
Nici pana azi nu am primit un raspuns la adresa din 14.02 adresata Ministerului Muncii.

Alte discuții în legătură

Salariul minim 670+indici?? pacepa_2001 pacepa_2001 La salariul minim de 670 se mai calculeaza acei indici? (vezi toată discuția)
Salarii / ianuarie 2011 florentina_2010 florentina_2010 Poate ma ajuta cineva in privinta stabilirii salariilor pe luna ianuarie 2011.Se apropie data cand trebuie sa platim salariile pe ianuarie, insa nu stim ce ... (vezi toată discuția)
Salariul minim 2011 stromelectro stromelectro Puteti sa-mi spuneti ce salariu minim se aplica de la 1 ianuarie 2011 pentru cei cu studii liceale sau superioare neexistand niciun coeficient de aplicare ... (vezi toată discuția)