Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

M-am nascut in 1956 si am 25 ani vechime. Cand pot iesi cu aproximatie la pensie?
multumesc.
Daca spuneti luna si anul nasterii si sexul va spun exact cand iesiti la pensie.
Anul nasterii: noiembrie 1956, sex femeiesc
clava, utilizator
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 7 luni, stagiul minim de cotizare de 15 ani.
2. Asadar va puteti pensiona de limita de varsta in iunie 2017.
3. Daca veti realiza stagiul complet de cotizare,de 30 de ani si 7 luni, veti putea solicita pensie anticipata partiala la 55 de ani si 7 luni, adica in iunie 2012.