avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

M-am nascut in 1956 si am 25 ani vechime. Cand pot iesi cu aproximatie la pensie?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:18, 10 Ianuarie 2011
Daca spuneti luna si anul nasterii si sexul va spun exact cand iesiti la pensie.
Anul nasterii: noiembrie 1956, sex femeiesc
Ultima modificare: Duminică, 9 Ianuarie 2011
clava, utilizator
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 7 luni, stagiul minim de cotizare de 15 ani.
2. Asadar va puteti pensiona de limita de varsta in iunie 2017.
3. Daca veti realiza stagiul complet de cotizare,de 30 de ani si 7 luni, veti putea solicita pensie anticipata partiala la 55 de ani si 7 luni, adica in iunie 2012.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare CameliaGh CameliaGh Buna seara, Va rog sa-mi spuneti varsta de pensionare (toate variantele) pentru: femeie, 27.11.1956, vechime 37 ani 5 luni. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Ajutor calcul varsta pensionare grandanat grandanat La ce varsta poate sa iasa la pensie anticipat si normal, o persoana(femeie) cu 35 de ani vechime, dincare 5 ani grupa a II-a ? Multumesc (vezi toată discuția)
Pensie anticipata, incetarea contractului de munca buiavasi buiavasi buna ziua! as dori sa imi precizati si mie cand se poate pensiona anticipat o femeie nascuta in nov.1956 cu un stagiu de cotizare de 32 ani?mie mi s-a spus ca ... (vezi toată discuția)