avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit venit micro-Ordin 34/2011 declaratie 010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit venit micro-Ordin 34/2011 declaratie 010

Societatea a fost infiintata in 2002, a functionat ca microintreprindere si platit impozit pe venit, a inregistrat vectorul fiscal, declaratia 010 ca atare, a platit ulterior pana in 09.2010, impozit forfetar.
Intrebari:
1. Trimestrul IV 2010 se plateste impozit pe venit sau profit? Trecerea de la micro la impozitarea forfetara a fost facuta automat si nu s-a facut declaratie de mentiune pentru aceasta.
2.Actuala declaratie 010 ar trebui data din nou pentru obtiunea de micro si impozitare pe venit? Initial a fost inregistrata micro, schimbata automat, acum se revine tot automat sau se face cerere de mentiune?
Societatea intruneste celelate conditii de micro (nr.angajati, plafon venit).
Cel mai recent răspuns: Carmen Stoean , Consilier juridic 16:01, 10 Ianuarie 2011
Nu se trece automat. Trebuie facuta declaratia 010 pana la 31/01/2011.
1.pentru trim IV se plateste impozit pe profit, deoarece in urma introducerii impozitului forfetar toate societatile au devenit platitoare de impozit pe profit si dvs a-ti declarat in declaratiile celor 3 trimestre anterioare impozit pe profit !
2.declaratia 010 pentru a reveni la statutul de platitor de impozit pe venit(micro) trebuie depusa pana in 31 ianuarie 2011,atentie , nu se revine automat !
Multumiri! Banuiam si asa mi se parea logic, voiam sa fiu sigura! O saptamana buna in continuare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 101 cod1 cod1 Buna cred ca am facut o greseala am trimis electronic decl.100 pe trimestrul 4 /2012 dar fara suma va intreb daca este o problema grava si cand trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Depasire prag microintreprindere lory83_ro lory83_ro Am o intrebare? daca o societate trece la platitoare impozit profit cu data 01.08.2015, pentru trimestrul 3 cum calculez impozitul? multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Impozitul 3% pt imm in 2010? viopopa1 viopopa1 Doresc sa stiu daca a fost prelungita legea privind plata impozitului pe venit (3%) si in anul 2010? Nu am gasit nicaieri oug prin care ramine in vigoare ... (vezi toată discuția)