avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

leric maria n10-12-1956 am lucrat 36 ani in comert cind pot beneficia de pensie de drept? dar anticipata? va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:22, 9 Ianuarie 2011
Limita de varsta la 60 de ani si 7 luni,conditia de stagiu fiind indeplinita( 30 de ani si 7 luni).Anticipat la 55 ani si 7 luni cu un stagiu total de cotizare de 38 ani si 7 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 7 luni,conditia de stagiu fiind indeplinita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare zsigbenci zsigbenci Nascuta 15 oct. 1955, are 36 de ani de munca cand si in ce conditi poate pleaca in pensie (in caz de femei) (vezi toată discuția)
Pensie LefterSilvia LefterSilvia Va rog, imi putei spune cand ies la pensie anticipata, sunt nascuta pe 6 Noiembrie 1956, am 35 ani vechime. va multumesc (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata elena138 elena138 Buna seara! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns! Cand se poate pensiona anticipat o persoana nascuta pe data de 3 ianuarie 1956, vechime ... (vezi toată discuția)