Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna seara! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns!
Cand se poate pensiona anticipat o persoana nascuta pe data de 3 ianuarie 1956, vechime neintrerupta 27 de ani si 4 luni, fara grupa, sex feminin?
Multumiri anticipate!
Pentru pensie anticipata trebuie sa indeplinesca doua conditii: varsta 55 ani si 4 luni si stagiu total de cotizare de 38 ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial 55 ani si 4 luni cu un stagiu de cotizare de 30 de ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.Limita de varsta la 60 de ani si 4 luni cu un stagiu minim de cotizare de 15 ani.
Multumesc mult!
O seara frumoasa va doresc!
:luck: