avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna seara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna seara

am o intrebare .....conteaza la partaj citi bani or pus parinti ....sau totul se imparte in mod egal ..si daca plicurile pot fi folosite ca dovada
Cel mai recent răspuns: ion_srv , utilizator 12:41, 10 Ianuarie 2011
Va rugam sa detaliati situatia. La ce anume au pus parintii bani, la ce plicuri va referiti si ce sa se imparta egal?
...pai ....anu trecut in vara ....am avut nunta ...si dupa 4 luni am decis amindoi sa divortam .....la partaj ..no avem de impartit doar bani rezultati in urma nunti ......si pariti ai au cinstit mai mult ca si ai mei ......plus de aia is amenintat....cu plicurile de la nunta ...ea sustint ca invitati ei or dat bani mai multi ..si eu nu mai trebuie sa iau nimic din retul de bani ...referitor la aceste lucruri am pus intrebarea de mai sus.multumesc
Darurilor de nunta sunt considerate bunuri comune ale sotilor deoarece sunt dobândite în timpul casatoriei. ADaca darurile de nunta constau în sume mari de bani sau în bunuri de valoare (de exemplu, un imobil) donate de catre parinti, fara sa se precizeze ca ele se fac ambilor soti, atunci bunurile sunt proprii.
ii o suma mai maricica ....dar so dat in seara nunti ..in plic ...eu as renunta si la impartutul sumei aceia ..dat totalu ii o suma destul de mare ....si chiar sa i ia ea pe toti ....nu cred ca ii corect avind in vedere ca la organizarea nunti am participat in mod egal amindoi ...problema ii ca tot imi trimite mesaje ca o sa ajung chiar sa ii mai si dau bani ..si nu intelegeam dc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitionarea unui imobil, o suma a noastra si una a mamei mada_g mada_g buna ziua, eu cu sotul meu dorim achizitionarea unui imobil dar nu avem toata suma, suma pe care o avem revine din darul de nunta,dar la banca este pusa pe ... (vezi toată discuția)
Lichidare cont bancar OlaruCatalin OlaruCatalin Buna ziua, Am o intrebare legat de bunurile comune. Sunt casatorita de 3 luni. Impreuna cu sotul am facut un cont bancar in care am depus banii de la nunta. ... (vezi toată discuția)
Cum se hotaraste partajul? mirela_suiram mirela_suiram Buna ziua! Sunt casatarita din mai 2009. dupa nunta au rezultat 90 000 ron pe care i-am tinut prin banca si un teren care are contractul de vanzare cumparare ... (vezi toată discuția)