Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INDEMNIZATIA PENTRU CRESTEREA COPILULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INDEMNIZATIA PENTRU CRESTEREA COPILULUI

BUNA ZIUA
Am o intrebare legata de indemnizatia pentru cresterea copilului: poate fi primita de tatal copilului care realizeaza venituri -conform legii- de cel putin 12 luni, dar a carui mama nu realizeaza astfel de venituri ( nu este angajata si nici nu a fost)? In lege nu am gasit o astfel de distinctie - poate fiindca nu exista? Daca aveti cunostinta va rog luminati-ma.
Va multumesc (sper ca raspunsul dpdv legal sa fie negativ X-()!!!!
Aceasta conditie, trebuie sa fie indeplinita, de parintele care solicita acordarea indemnizatiei. Nu trebuie sa fie obligatoriu mama.
Mama, este beneficiarul concediului pre si post natal(lehuzie), care trebuie sa fie de minimum 46 zile, dar sa nu depaseasca amandoua, cumulate, 126 zile. La sfarsitul acestora, se acorda indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani, de care poate beneficia unul dintre parinti, la alegere, cu conditia sa indeplineacsa cerintele legii .
Va rog mult nu mai puneti virgula intre subiect si predicat, e foarte greu de citit si foarte incorect! Apoi, cele 42 (nu 46) de zile obligatorii sunt numai post-natale.
Nu voiam sa fie asta raspunsul ca nu prea mi se pare corect, dar asta e. legea e lege. Va multumesc inca o data
Ce nu vi se pare corect? :-/