Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INDEMNIZATIA PENTRU CRESTEREA COPILULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INDEMNIZATIA PENTRU CRESTEREA COPILULUI

BUNA ZIUA
Am o intrebare legata de indemnizatia pentru cresterea copilului: poate fi primita de tatal copilului care realizeaza venituri -conform legii- de cel putin 12 luni, dar a carui mama nu realizeaza astfel de venituri ( nu este angajata si nici nu a fost)? In lege nu am gasit o astfel de distinctie - poate fiindca nu exista? Daca aveti cunostinta va rog luminati-ma.
Va multumesc (sper ca raspunsul dpdv legal sa fie negativ X-()!!!!
Nu mi se pare corect ca tatal sa primesca indemnizatia in conditiile in care mama nu munceste. Indemnizatie pentru cresterea copilului = stam acasa amandoi?
Da, si traiesc toti trei din 800 de lei. Credeti ca ii convine cuiva?
Care este solutia in cazul unui angajat caruia i se termina perioada de concediu pt. ingrijire copil dar nu revine la munca ,nu da nici un semn (i-am facut convocare pt a se prezenta la cercet. disciplinara) dar ITM ul nu vrea sa inregistreze incetarea cim pt ca ei spun ca dupa "suspendare" trebuie sa le apara"incetarea suspendarii" in Cartea de munca si apoi "incetarea cim".Deci practic trebuie ca persoana sa faca cerere de revenire din concediu...Daca mi s-ar prezenta ar face probabil de lichidare ,dar nu se prezinta !!! Ce sa duc la ITM?
CIM este suspendat pe perioada concediului, care concediu inceteaza de drept cand implineste 2 ani copilul. Daca inceteaza concediul, inceteaza si suspendarea.

Faceti cercetare disciplinara, convocati persoana si daca nu se prezinta si nu aduce justificari, dispuneti incetarea disciplinara a CIM.
g77 a scris:

Care este solutia in cazul unui angajat caruia i se termina perioada de concediu pt. ingrijire copil dar nu revine la munca ,nu da nici un semn (i-am facut convocare pt a se prezenta la cercet. disciplinara) dar ITM ul nu vrea sa inregistreze incetarea cim pt ca ei spun ca dupa "suspendare" trebuie sa le apara"incetarea suspendarii" in Cartea de munca si apoi "incetarea cim".Deci practic trebuie ca persoana sa faca cerere de revenire din concediu...Daca mi s-ar prezenta ar face probabil de lichidare ,dar nu se prezinta !!! Ce sa duc la ITM?

Daca face cerere de revenire din cic se prezuma ca vine la munca, dar dumneavoastra i ati facut o comunicare prin care ii precizati ca pina la data are contractul de munca suspendat in vederea cresterii copilului pina la 2 ani. Aceasta suspendare inceteaza in ziua urmatoare celei in care copilul implineste 2 ani si daca nu exista o cere de prelungire pina la 3 ani, pt,copil cu handicap. Dumneavoastra aveti motivele sa notati in cm incetarea suspendarii si sa procedati la desf. cim pe motive disciplinare cu condita sa respectatii disp legale in materie