Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit

daca pana in dec. 2010 am fost platitor de impozit pe profit 16 % acum pot opta pentru 3% eu parca nu prea cred
OUG 117/2010 care modifica Codul Fiscal si introduce Titlul IV_1 - Impozitul pe veniturile microintreprinderii.

Art. 112^2. – (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este optional.
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 112^1 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, potrivit prevederilor prezentului titlu.

Finante Valcea:

"Atenţie! Pentru anul 2011, pot opta pentru plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor persoanele juridice române, care la 31 decembrie 2010 îndeplinesc cumulativ condiţiile de exercitare a opţiunii menţionate mai sus, nefiind condiţionate de faptul că au mai deţinut calitatea de plătitor de impozit pe veniturile microîntreprinderilor."

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator
vasilelacramioara a scris:

daca pana in dec. 2010 am fost platitor de impozit pe profit 16 % acum pot opta pentru 3% eu parca nu prea cred

Da, puteti daca indepliniti conditiile prevazute in Codul Fiscal (nr. de angajati, cifra de afaceri etc).