avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit

daca pana in dec. 2010 am fost platitor de impozit pe profit 16 % acum pot opta pentru 3% eu parca nu prea cred
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 19:02, 10 Ianuarie 2011
OUG 117/2010 care modifica Codul Fiscal si introduce Titlul IV_1 - Impozitul pe veniturile microintreprinderii.

Art. 112^2. – (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este optional.
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 112^1 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, potrivit prevederilor prezentului titlu.

Finante Valcea:

"Atenţie! Pentru anul 2011, pot opta pentru plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor persoanele juridice române, care la 31 decembrie 2010 îndeplinesc cumulativ condiţiile de exercitare a opţiunii menţionate mai sus, nefiind condiţionate de faptul că au mai deţinut calitatea de plătitor de impozit pe veniturile microîntreprinderilor."

[ link extern ]


Ultima modificare: Luni, 10 Ianuarie 2011
ContSters123067, utilizator
vasilelacramioara a scris:

daca pana in dec. 2010 am fost platitor de impozit pe profit 16 % acum pot opta pentru 3% eu parca nu prea cred


Da, puteti daca indepliniti conditiile prevazute in Codul Fiscal (nr. de angajati, cifra de afaceri etc).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire la statutul de microintreprindere carmenbn carmenbn O SC a fost microintreprindere intre anii 2005 si 2009,in 2010 a devenit platitoare de impozit pe profit,iar in 2011 a revenit la statutul de ... (vezi toată discuția)
Pot sa redevin microintreprindere? Bibike Bibike Buna ziua, Am fost microintreprindere timp de 3 ani. Pentru ca nu am mai avut salariati, din 2007 am devenit din oficiu IMM, respectiv platitoare pe impozit ... (vezi toată discuția)
Impozit 3% pentru microintreprinderi valeriurv valeriurv Ce documente trebuie sa prezint la sectia financiara (vezi toată discuția)