Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune in baza decretului 115/1938
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune in baza decretului 115/1938

pot invoca uzucapiunea pe decretul 115/1938 in afara zonelor in regim de carte funciara?Ma pot prevala de dispozitiile constitutiei, articolul care spune ca Romania este stat national ,unitar,indivizibil.....?
Puteti, daca posesia sau parte din posesie s-a exercitat inainte de Legea 7/1996
mirela76 a scris:

(pot invoca uzucapiunea pe decretul 115/1938 in afara zonelor in regim de carte funciara?Ma pot prevala de dispozitiile constitutiei, articolul care spune ca Romania este stat national ,unitar,indivizibil.....?

Alexandru Radu Popescu a scris :
Puteti, daca posesia sau parte din posesie s-a exercitat inainte de Legea 7/1996
:O
X- (Chiar daca este un forum unde se raspunde gratuit la intrebari cred ca ar fi potrivita putina autocenzura.
mirela76 :Nu se pot invoca prevederile Decretului Lege nr. 115/1938 decat in regiunile unde acest act normativ a fost pus in aplicare fie prin Legea nr. 246/1947 fie anterior, in judetul Suceava (zona de nord a acestuia) in anul 1938.
Chiar daca Romania este stat national, unitar, indivizibil aceasta nu presupune automat ca D.L. 115/1938 se aplica peste tot teritoriul tarii. Mai exista si alte norme cu aplicare zonala sau conditionata (reduceri de impozite in zonele defavorizate ori legea motilor- ca exemple).
Vezi deciziile ICCJ pe domeniu (mai ales Decizia LXXXVI (86) din 2007
Ca ultim argument: Despre care proprietar decedat inscris in CF este vorba cata vreme NU EXISTA CARTE FUNCIARA???:O

Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
u.b.i.k. a scris:

mirela76 a scris:

(pot invoca uzucapiunea pe decretul 115/1938 in afara zonelor in regim de carte funciara?Ma pot prevala de dispozitiile constitutiei, articolul care spune ca Romania este stat national ,unitar,indivizibil.....?

Alexandru Radu Popescu a scris :
Puteti, daca posesia sau parte din posesie s-a exercitat inainte de Legea 7/1996
:O
X- (Chiar daca este un forum unde se raspunde gratuit la intrebari cred ca ar fi potrivita putina autocenzura.
mirela76 :Nu se pot invoca prevederile Decretului Lege nr. 115/1938 decat in regiunile unde acest act normativ a fost pus in aplicare fie prin Legea nr. 246/1947 fie anterior, in judetul Suceava (zona de nord a acestuia) in anul 1938.
Chiar daca Romania este stat national, unitar, indivizibil aceasta nu presupune automat ca D.L. 115/1938 se aplica peste tot teritoriul tarii. Mai exista si alte norme cu aplicare zonala sau conditionata (reduceri de impozite in zonele defavorizate ori legea motilor- ca exemple).
Vezi deciziile ICCJ pe domeniu (mai ales Decizia LXXXVI (86) din 2007
Ca ultim argument: Despre care proprietar decedat inscris in CF este vorba cata vreme NU EXISTA CARTE FUNCIARA???:O

Din moment ce utilizatorul a mentionat Decretul, e normal sa ne gandim la partea din teritoriu unde se aplica. Mai mult, reglementarea juridica a regiunii Transilvaniei in materia cartii funciare a fost considerata neconstitutionala in mai multe randuri, de aceea a si fost schimbata.
Cred ca trebuie practicata si lectura, nu numai cenzura stimate coleg
Radu Popescu, Avocat
Alexandru Radu Popescu a scris:

u.b.i.k. a scris:

mirela76 a scris:

(pot invoca uzucapiunea pe decretul 115/1938 in afara zonelor in regim de carte funciara?Ma pot prevala de dispozitiile constitutiei, articolul care spune ca Romania este stat national ,unitar,indivizibil.....?

Alexandru Radu Popescu a scris :
Puteti, daca posesia sau parte din posesie s-a exercitat inainte de Legea7/1996
:O
X- (Chiar daca este un forum unde se raspunde gratuit la intrebari cred ca ar fi potrivita putina autocenzura.
mirela76 :Nu se pot invoca prevederile Decretului Lege nr. 115/1938 decat in regiunile unde acest act normativ a fost pus in aplicare fie prin Legea nr. 246/1947 fie anterior, in judetul Suceava (zona de nord a acestuia) in anul 1938.
Chiar daca Romania este stat national, unitar, indivizibil aceasta nu presupune automat ca D.L. 115/1938 se aplica peste tot teritoriul tarii. Mai exista si alte norme cu aplicare zonala sau conditionata (reduceri de impozite in zonele defavorizate ori legea motilor- ca exemple).
Vezi deciziile ICCJ pe domeniu (mai ales Decizia LXXXVI (86) din 2007
Ca ultim argument: Despre care proprietar decedat inscris in CF este vorba cata vreme NU EXISTA CARTE FUNCIARA???:O

Din moment ce utilizatorul a mentionat Decretul, e normal sa ne gandim la partea din teritoriu unde se aplica. Mai mult, reglementarea juridica a regiunii Transilvaniei in materia cartii funciare a fost considerata neconstitutionala in mai multe randuri, de aceea a si fost schimbata.
Cred ca trebuie practicata si lectura, nu numai cenzura stimate coleg

1) Utilizatorul a specificat clar "In afara regiunilor de carte funciara" :P asadar lectureaza te rog frumos inca odata mesajul initial
2) In care randuri a fost considerata neconstitutionala? Numerele deciziilor (macar una) ar fi de mare ajutor, mai ales cand se sustine ceva fara nici un temei astfel cum ai procedat.
3) Reglementarea juridica a regiunii Transilvaniei nu a fost schimbata, vezi decizia nr. LXXXVI (86) a ICCJ
4) mirela 76 voia sa se prevaleze de prev. D.-L. 115/1938 inafara zonelor de CF nu sa le invoce neconstitutionalitatea X-(
5)trebuie sa ai in vedere ca indiferent de simpatia reciproca, discutiile se poarta pe probleme juridice puse de persoane care nu au in general cunostintele necesare pentru a discerne care parte are dreptate. Inducerea in eroare,
chiar daca ai vrut doar sa dai cu tifla cuiva, ori postat ceva "la vrajeala" poate avea consecinte urate pentru utilizator.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Dintre cate cunosc, Decizia 86 a ICCJ privitoare la aplicarea prescriptiei achizitive nu a fost publicata inca in Monitorul Oficial. Poate doar a fost comunicata instantelor, insa chiar in acest caz, nu poti afirma ca Reglementarea juridica a Regiunii Translvania in privinta inregistrarilor in cartea funciara nu a fost schimbata prin Legea 7/1996.
S-a trecut de la inregistrarea schimbarilor in CF pe persoana la inregistrarea schimbarilor in raport de dreptul real (teren), asa ca nu vad ce incidenta are Decizia 86, care are in vedere doar situatia prescriptiilor achizitive din Decretul115/1938.
Poate in privinta pozitiei util. ai dreptate, nu poti sti in ce mod s-a gandit sa se prevaleze de DL 115/1938, iar daca o interesa asa mult, revenea cu explicatii...
In privinta neconstitutionalitatii DL 115/1938, nu am spus ca a fost constata printr-o decizie in acest sens, dar la CEDO exista cereri cu acest obiect. Pentru astfel de decizii CEDO trebuie sa lecturezi si tu, nu sa ceri totul mura-n gura, in ond este un site unde se ajuta utilizatorii, nu profesionistii.