avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... UZUCAPIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

UZUCAPIUNE

VA ROG SA-MI SPUNETI SI MIE CARE ESTE LEGEA CARE SE REFERA LA UZUCAPIUNE
Cel mai recent răspuns: shiba , utilizator 21:45, 27 Martie 2009
Decretul-lege nr. 115/1938 pentru unificarea dispozitiilor privitoare la cartile funciare.Dupa intrarea in vigoare a Legii nr. 7/1996 toate actiunile in uzucapiune inregistrate pot fi solutionate numai pe baza Codului Civil, indiferent de momentul inceperii ori implinirii termenului de prescriptie achizitiva.

Art. 1846 si urmatoarele Cod Civil.
Uzucapiunea (sau prescriptia achizitiva) este reglementata in titlul XX din Codul civil, alaturi de prescriptia extinctiva.
eu.ro.lex a scris:

Decretul-lege nr. 115/1938 pentru unificarea dispozitiilor privitoare la cartile funciare.Dupa intrarea in vigoare a Legii nr. 7/1996 toate actiunile in uzucapiune inregistrate pot fi solutionate numai pe baza Codului Civil, indiferent de momentul inceperii ori implinirii termenului de prescriptie achizitiva.




Gresit, cititi Decizia nr. 86 a ICCJ pubilcata in MO nr.697/2008, veti observa ca functie de regiunea unde este situat imobilul ce se doreste a fi uzucapat, (Transilvania spre exemplu) DL 115/1938 ramane in vigoare pentru uzucapiunile incepute sub imperiul sau chiar daca termenul de prescriptie se implineste dupa intrarea in vigoare a Legii 7/1996.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune in baza d.l.115/1938 shiba shiba Buna seara tuturor! Am o speta mai deosebita si poate ma puteti ajuta. Un teren situat in Ardeal deci, regim de Carte funciara, uzucapiune in baza art.28 ... (vezi toată discuția)
Decret 115/1938 sau codul civil bms bms Asta m-a pus instanta sa aleg.Am depus o cerere pt constatarea dreptului de proprietate prin uzucapiune in contradictoriu cu o matusa care si ea ar avea drept ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune in baza decretului 115/1938 mirela76 mirela76 pot invoca uzucapiunea pe decretul 115/1938 in afara zonelor in regim de carte funciara?Ma pot prevala de dispozitiile constitutiei, articolul care spune ca ... (vezi toată discuția)