Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... UZUCAPIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

UZUCAPIUNE

VA ROG SA-MI SPUNETI SI MIE CARE ESTE LEGEA CARE SE REFERA LA UZUCAPIUNE
Decretul-lege nr. 115/1938 pentru unificarea dispozitiilor privitoare la cartile funciare.Dupa intrarea in vigoare a Legii nr. 7/1996 toate actiunile in uzucapiune inregistrate pot fi solutionate numai pe baza Codului Civil, indiferent de momentul inceperii ori implinirii termenului de prescriptie achizitiva.

Art. 1846 si urmatoarele Cod Civil.
Uzucapiunea (sau prescriptia achizitiva) este reglementata in titlul XX din Codul civil, alaturi de prescriptia extinctiva.
eu.ro.lex a scris:

Decretul-lege nr. 115/1938 pentru unificarea dispozitiilor privitoare la cartile funciare.Dupa intrarea in vigoare a Legii nr. 7/1996 toate actiunile in uzucapiune inregistrate pot fi solutionate numai pe baza Codului Civil, indiferent de momentul inceperii ori implinirii termenului de prescriptie achizitiva.

Gresit, cititi Decizia nr. 86 a ICCJ pubilcata in MO nr.697/2008, veti observa ca functie de regiunea unde este situat imobilul ce se doreste a fi uzucapat, (Transilvania spre exemplu) DL 115/1938 ramane in vigoare pentru uzucapiunile incepute sub imperiul sau chiar daca termenul de prescriptie se implineste dupa intrarea in vigoare a Legii 7/1996.