avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna ziua ma scuzati dar am si eu o intrebare in legatura cu iesirea la pensie anticipat mi sa zios de la casa de pensii galati caies cu decalare de 4 luni sau de drept in noiembrie dar fara grupa.intrebarea ar fi cum ar fi mai avantajos(daca se poate intreba)si ce ar fi de facut ? va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:21, 10 Ianuarie 2011
Precizati:barbat,femeie,total stagiu de cotizare realizat,luna,anul nasterii si eventualii ani in grupe sau conditii de munca.
femeie,01.01.1956,6ani si 3 luni grupa 1 si 17 ani grupa a-2 a si 2 ani si 6 luni cotizatie pt vechime si 4 copii
as dori un rasp cert va rog mult sa stiu ce ar trebui sa fac si eu
Limita de varsta la 55 ani si 4 luni(mai 2011),daca indeplineste conditia de stagiu de 30 de ani si 4 luni.Reducere de 5 ani a varstei,din varsta standard de 60 ani si 4 luni,pentru grupele de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce varsta ma pot pensiona? geo56 geo56 Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat. (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? ContSters253743 ContSters253743 Buna ziua am si eu cateva nelamuriri in legatura cu varsta de pensionare limita de varsta/pensionare anticipata. Sunt nascuta pe 29.01.1957 am 21 de ani si 3 ... (vezi toată discuția)
Varsta pentru pensionare anticipata stefanat stefanat varsta - 52 ani si 2 luni, vechime in munca - 34 ani si 7 luni perioada lucrata in grupa a-2-a - 25 ani si 9 luni Intrebare: Care este varsta la care ma ... (vezi toată discuția)