Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna ziua ma scuzati dar am si eu o intrebare in legatura cu iesirea la pensie anticipat mi sa zios de la casa de pensii galati caies cu decalare de 4 luni sau de drept in noiembrie dar fara grupa.intrebarea ar fi cum ar fi mai avantajos(daca se poate intreba)si ce ar fi de facut ? va multumesc anticipat
Precizati:barbat,femeie,total stagiu de cotizare realizat,luna,anul nasterii si eventualii ani in grupe sau conditii de munca.
femeie,01.01.1956,6ani si 3 luni grupa 1 si 17 ani grupa a-2 a si 2 ani si 6 luni cotizatie pt vechime si 4 copii
as dori un rasp cert va rog mult sa stiu ce ar trebui sa fac si eu
Limita de varsta la 55 ani si 4 luni(mai 2011),daca indeplineste conditia de stagiu de 30 de ani si 4 luni.Reducere de 5 ani a varstei,din varsta standard de 60 ani si 4 luni,pentru grupele de munca.