Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pentru pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pentru pensionare anticipata

varsta - 52 ani si 2 luni,
vechime in munca - 34 ani si 7 luni
perioada lucrata in grupa a-2-a - 25 ani si 9 luni
Intrebare: Care este varsta la care ma pot pensiona?
1. Daca v-ati nascut in 1958 puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu 2013, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand 2013, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 6 luni.

2. Dar tineti aproape de noi sa vedem ce va zice noua lege a pensiilor.
Buna ziua,

nu am mai deschis postare noua, problema pt care va cer ajutor fiind similara:
- femeie, nascuta in 20.12.1955
- incadrata in campul muncii din 25.01.1972, fara intreruperi (38 ani), din care perioada 25.01.1972-06.02.1990 (18 ani) incadrata in grupa a 2-a.
Pot beneficia de pensie (anticipata sau pt limita de varsta cu reducerea varstei standard) ? cu ce data ?

merci
gaby
gaby76, utilizator
@gaby76

Date generale: O femeie nascuta in 1955 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de aproximativ 38 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca de 9 ani si 6 luni, rezultand un stagiu total de 47 de ani si 6 luni. Din punctul de vedere al stagiului doamna indeplineste conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata (nu anticipata partiala).

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca doamna are dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani.

Prin urmare, poate beneficia de pensie anticipata cand va implini 55 de ani, respectiv in decembrie 2010, iar de pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 56 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc.
Buna ziua,
am depus un dosar de pensionare, dar am primit decizie de respingere.
data nasterii - 23.12.1951 (barbat)
stagiu complet de cotizare (conf. Lg. 19/2000) - 35 ani si 0 luni
Total stagiu de cotizare realizat - 46 ani 2 luni si 2 zile
-perioada lucrata in grupa 1 - 7 ani 1 luni 10 zile
-perioada lucrata in grupa a II-a - 13 ani 11 luni 15 zile
-conditii speciale (legea 226/2006) - 2 ani 6 luni 29 zile
-conditii normale - 13 ani 10 luni 17 zile
Intrebare: Care este varsta la care ma pot pensiona?

Multumesc anticipat.