Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... MAJORARE PENSIE ALIMENTARA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

MAJORARE PENSIE ALIMENTARA

Buna ziua ,ma numesc CAMELIA si as dori sa-mi dati un sfat : Am 17 anii iar in cursul anului 2010 l-am actionat in judecata pe tatal meu biologic pentru majorare pensie alimentara,in prima instanta am cistigat la Jud. RESITA stabilind instanta suma de 330 ron lunar,acesta a facut recurs la Trib. CARAS-SEVERIN ,recurs care i-a fost respins,astazi am primit o citatie pe numele mamei mele ca am fost dati in judecata la Jud. filiasi de catre tatal meu cu termen 01.02.2011 pentru reducere pensiei invocind aceleasi motive ca la recurs ramas definitiv la 25.11.2010,respectiv nu este de acord cu suma stabilita de instanta. MAMA mea este plecata din tara ,acesta profitind de acest lucru ,eu nu ma pot deplasa fiind eleva iar tatal meu adoptiv este pensionat de boala .Care sunt modalitatile prin care pot solicita trimiterea dosarului spre judecare la domicilul meu sau pentru a-mi apara dreptul dobindit.mai ales ca acesta este militar lucreaza in jandarmerie ,orasul FILIASI unde are domicililu este un oras mic si el este cunoscut avind relati
Are dreptul sa deschida proces in localitatea de domiciliu.Insa mergeti la o avocata, avocat, si rugati-o sa va fac un inscris prin care cereti stramutare in localitatea dv.
Insa puteti sa va adresati si biroului de autoritate tutelara din primarie.Acestia sunt obligati sa va ajute.
care sunt motivele legale pentru a solicita stramutarea procesului: art.; lege