Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... trecerea in numele tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

trecerea in numele tatalui

salut....astept un copil si nu sunt casatorita inca iar tatal copilului nu o sa fie in tara cand voi naste. va rog sa-mi spuneti cum poate recunoaste copilul dupa ce va venii?
va multumesc:-/:)
Tatal va putea recunoaste copilul fie prin declaratie facuta la serviciul de stare civila , fie prin inscris autentic.
Daca veti dori insa ca minorul sa poarte si numele de familie al tatalui sau, atunci va fi necesara si promovarea unei actiuni pe rolul instantei avand ca obiect "incuviintare purtare nume".
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
si promovarea unei actiuni pe rolul instantei avand ca obiect incuviintare nume unde se poate face? in municipiul unde se va naste copilul sau in orasul de unde este tatal? va rog..
Instanta de la domiciliul paratului.
Puteti stabili paternitatea si pe cale judecatoreasca si in aceeasi actiune sa solicitati si incuviintarea purtarii numelui.
In acest fel veti avea ca si ordine cronologica doar 2 cerificate de nastere.
In primul caz veti avea 3 ( primul fara tata, al doilea cu tata dar fara nume de familie si abia ultimul si cu nume de familie).
Angajati avocat.
VA MULTUMESC MULT ESTE ATAT DE DIFICIL EL INCA E IN TARA SI PROBABIL VOM FACE CUNUNIA IN GRABA ALTA SOLUTIE NU AVEM INCA O DATA MULTUMIM PENTRU INFORMATII