Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire

Buna ziua! va rog sa ma ajutati si pe mine in problema care ma framanta. In urma cu 6 ani a decedat tatal meu, deces in urma caruia am ramas mostenitori eu, fratele si mama mea. La acel moment nu s-a efectuat succesiunea deoarece fratele meu muncea in strainatate iar dupa sosirea lui am neglijat si ulterior cand am aflat ca sunt costurile foarte mari am tot amanat. In momentul de fata locuim tot impreuna insa eu doresc sa facem succesiunea ca apoi sa intru in posesia partii de mostenire care mi se cuvine. Fratele si mama insa nu doresc sa vinda dar nici nu au posibilitatea de a-mi oferi contravaloarea in bani. Sfatuiti-ma va rog care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pt ca in termeni legali sa pot solutiona aceasta problema. Va multumesc!
daca fratele si mama nu doresc sa solutioneze amiabil problema legata de succesiunea tatalui dvs, nu va ramane decat sa introduceti o actiune avand ca obiect partaj succesoral.
Dupa impartirea masei succesorale indiferent daca veti primi imobilul in natura sau veti primi o suma de bani in compensatie va trebui sa puneti in executare hotararea. Daca se ajunge la executare silita puteti sa va indreptati chiar asupra imobilului care va fi scos la vanzare.
oricum discutia priveste un viitor destul de indepartat pt ca procesele de partaj dureaza.
Da dureaza... si inainte de asta, ca sa va dam un sfat nu stim cum doriti dv. impartirea asta... Daca e un singur apartament se poate vinde, daca mama nu va poate da partea dv. de bani, dv. o puteti da pe-a lor?
Nu prea stim multe sa va dam o solutie care sa vi se potriveasca.
Cred ca la un avocat aflati care sunt toate posibilitatile din care sa alegeti una...
Este un apartament din vanzarea caruia se pot achizitiona trei apartamente cu doua camere in alte zone ale orasului , insa singura care doreste vanzarea acestuia sunt eu pt ca este incomod sa mai locuim impreuna. Nici unul dintre noi nu poate oferi partea celorlalti de bani. Fratele si mama doresc sa ramana in acel imobil urmand ca fratele sa-mi ofere contravaloarea in bani a partii ce mi se cuvine de la tata peste cine stie cati zeci de ani. De aceea incerc sa caut o solutie legala prin care sa solutionez mai repede aceasta problema desi inteleg ca va dura. Va multumesc mult!
Incercati sa le explicati ca o vanzare voluntara, ar scuti pe toata lumea de niste cheltuieli inutile. In cazul in care nu veti gasi intelegere, va trebui sa ii dati in judecata, pt. ca nimeni nu este obligat sa ramana in indiviziune. Va asteapta un proces lung si costisitor, dar care s-ar putea finaliza dupa scurt timp cu o tranzactie favorabila tuturor. Va doresc succes.
emely a scris:

Buna ziua! va rog sa ma ajutati si pe mine in problema care ma framanta. In urma cu 6 ani a decedat tatal meu, deces in urma caruia am ramas mostenitori eu, fratele si mama mea. La acel moment nu s-a efectuat succesiunea deoarece fratele meu muncea in strainatate iar dupa sosirea lui am neglijat si ulterior cand am aflat ca sunt costurile foarte mari am tot amanat. In momentul de fata locuim tot impreuna insa eu doresc sa facem succesiunea ca apoi sa intru in posesia partii de mostenire care mi se cuvine. Fratele si mama insa nu doresc sa vinda dar nici nu au posibilitatea de a-mi oferi contravaloarea in bani. Sfatuiti-ma va rog care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pt ca in termeni legali sa pot solutiona aceasta problema. Va multumesc!