Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Firma fara activitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Firma fara activitate

Buna ziua. Am infiintat un SRL in urma cu mai bine de trei ani, firma care nu a avut activitate pana in prezent, fapt declarat periodic la fisc, conform uzantelor. Totodata, am depus, trimestrial, declaratiile necesare, cu zero peste tot.
Acum, in ianuarie 2011, mi s-a comunicat ca sunt bun de plata in jur de trei mii lei pentru perioada ian. 2009-sept. 2010.
Nu stiu ce sa zic: pe de o parte este ilogic sa cotizez la buget din moment ce nu am avut deloc activitate (mai mult, banca unde aveam capitalul social m-a instiintat ca s-a dus capitalul si mi-a desfiintat contul anul trecut), pe de alta parte ma gandesc ca unde-i lege, nu-i tocmeala, probabil era musai sa platesc acele impozite in perioada mentionata... Neavand activitate, normal ca nu am avut contabil...
Pot iesi in vreun fel din acest impas-necaz? Multumesc, A. Lungu
Daca firma nu a fost suspendata si inteleg in cazul de fata ca nu,aveati obligatia declararii si platii impozitului minim in perioada 01.05.2009-30.09.2010.Depuneti declaratii rectificative pentru aceasta perioada si platiti impozitul deoarece alta solutie nu este.
dar totusi de unde vine suma de 3000 lei daca ati depus cu zero declaratiile? ceva ati omis , detaliile sunt ff importante.NU ATI REALIZAT venituri timp de 3 ani de unde suma?
In pofida tuturor declaratiilor cu zero, primite la ghiseu vreme de trei ani, acum, cei de la asistenta pers. jr. mi-au calculat un impozit din urma de cca. 3000 lei, pt. 2008, pana in sept. 2009 inclusiv, pe care trebuie sa-l depun pana in 25 febr. impreuna cu decl. rectificative. Bineinteles ca, neavand activitate, nu mi-am permis contabil. Se pare ca sunt bun de plata.
In prima postare ati spus ca impozitul calculat de administratia financiara priveste perioada ian. 2009 - sept. 2010.
In a doua postare ati spus ca impozitul calculat de administratia financiara priveste perioada ian. 2008 - sept. 2009.

Deci care este perioada?

Pe perioada ian. 2009 - sept. 2010, aveati obligatia platii impozitului minim, astfel:
- 367 lei - trim. II/2009 - termen de plata 25.07.2009;
- 550 lei - trim. III/2009 - termen de plata 25.10.2009;
- 550 lei - trim. IV/2009 - termen de plata 25.04.2010 (sau dupa caz 25.02.2010);
- 550 lei - trim. I/2010 - termen de plata 25.04.2010;
- 550 lei - trim. II/2010 - termen de plata 25.07.2010;
- 550 lei - trim. III/2010 - termen de plata 25.10.2010.
Total de plata - 3.117 lei, la care se mai adauga si majorari de intarziere. Chiar daca in cursul anului ati depus declaratia 100 "pe zero", impunerea s-a facut pe baza declaratiei 101.
Da, intr-adevar, sunteti bun de plata.
Pacat ca nu v-ati angajat un contabil! Va costa oricum mai putin si nu aveati nici atatea batai de cap.
Da, raspunsul dv. este identic cu notita primita de la cei de la Adm. Fin. Publice. Multumesc. Credeti ca este posibil sa scap de penalitati daca platesc acum, in ianuarie?