Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Firma fara activitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Firma fara activitate

Buna ziua. Am infiintat un SRL in urma cu mai bine de trei ani, firma care nu a avut activitate pana in prezent, fapt declarat periodic la fisc, conform uzantelor. Totodata, am depus, trimestrial, declaratiile necesare, cu zero peste tot.
Acum, in ianuarie 2011, mi s-a comunicat ca sunt bun de plata in jur de trei mii lei pentru perioada ian. 2009-sept. 2010.
Nu stiu ce sa zic: pe de o parte este ilogic sa cotizez la buget din moment ce nu am avut deloc activitate (mai mult, banca unde aveam capitalul social m-a instiintat ca s-a dus capitalul si mi-a desfiintat contul anul trecut), pe de alta parte ma gandesc ca unde-i lege, nu-i tocmeala, probabil era musai sa platesc acele impozite in perioada mentionata... Neavand activitate, normal ca nu am avut contabil...
Pot iesi in vreun fel din acest impas-necaz? Multumesc, A. Lungu
Nu, nu este posibil.
Daca cele de la ghiseu mi-ar fi respins prima declaratie cu "0" de la inceput, precis nu ajungeam in situatia aceasta.