Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata indemnizatie pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata indemnizatie pensionare

Buna ziua,

stie cineva daca plata celor doua salarii platite angajatilor care ies la pensie in cadrul unei firme se aplica toate taxele? Acest ajutor se da conform contractului colectiv de munca. A platit cineva anul acesta?

mercic
Art. 50 din CCMN pe anii 2007/2010 stipuleaza ca salariaţii care se pensionează pentru limită de vârstă primesc o indemnizaţie egală cu cel puţin două salarii de bază avute în luna pensionării.

multumesc frumos Elis, stiu ca intotdeauna tu imi dai un articol din lege, dar mai sus spusesem si eu ca este din contractul colectiv. Mi-ar fi de mare ajutor daca ai sti raspunsul la intrebarea mea?

mercic
ifrimcristina, utilizator
CAS se datoreaza si asupra sumelor acordate cu ocazia iesirii la pensie platite din fondul de salarii. De asemenea, aceste sume sunt supuse impozitului pe venit.
Da, se retin toate taxele datorate de angajator ptr.veniturile din salarii.