Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii acordate la pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii acordate la pensionare

Va rog sa-mi comunicati cate salarii se acorda, conform Codului Muncii si a contractului colectiv de munca la nivel national, la incetarea contractului individual de munca unei persoane care se pensioneaza la limita de varsta!
BG, utilizator
sunteti bugetar?
daca da...art 9 din leg 118....anuleaza primele de pensionare si alte prime
estrela2126 a scris:

sunteti bugetar?
daca da...art 9 din leg 118....anuleaza primele de pensionare si alte prime

Oare chiar asa sa fie;(si) asta da discriminare!?
rosu gheorghe, utilizator
Este vorba de o persoana careia i s-a inchis contractul de munca pentru pensionare la limita de varsta la o societate privata.
BG, utilizator
In acest caz va incadrati la Art. 50. din CCMUNN pe anii 2007 -2010
- Salariaţii care se pensionează pentru limită de vârstă primesc o indemnizaţie egală cu cel puţin două salarii de bază avute în luna pensionării. =D>
Persoana in cauza a depius actele si a iesit la pensie in octombrie 2010 si nu a primit pana acum indemnizaţia egală cu cel puţin două salarii de bază avute în luna pensionării.
De asemenea in perioada anterioara pensionarii a depus un dosar pentru ajutor de inmormantare al mamei sale si nu a primit nici de aici nici un leu.
Cum poate actiona pentru a primi sumele ce ii revin conform legii?
Multumesc!