Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procura
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procura

buna asa avea si eu o intrebare legata de o procura am un baietel care are 3 luni si as vrea sa merg cu el in vizita la tatal lui in belgia intrebarea mea este am nevoie de procura ?ca sa pot merge la el?
:(
da, aveti nevoie de procura de la tata si pt iesirea din tara si pt pasaport. acordul il poate da la ambasada sau consulat.
la notar costa mai mult si dureaza mai mult, ca trebuie tradusa si apostilata
Daca sunteti casatorita cu tatal lui sau copilul, desi sunteti divortati nu v-a fost incredintat spre crestere si educare printr-o sentinta judecatoreasca definitiva, atunci aveti nevoie de procura de la tata!
mersi mult eram nelamurita :">dar cineva mia zis ca daca merg in vizita imi trebuie doar o poza pe pasaport a minorului asa este ?astept raspuns mentionez ca sunt casatorita si merg doar in vizita la el mersi astept raspuns:D
chiar daca mergeti la el in vizita, va trebuie acordul lui in scris

legea 248/2008 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor..
Art.30.lit.b) minorul care este inscris in pasaportul unui parinte sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual sau, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea din tara in aceleasi conditii si impreuna cu acestea numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie , precum si cu privire la perioada acesteia sau dupa caz, face dovada decesului celuilalt parinte ;

[ link extern ] /
[ link extern ]
gi-jane2, moderator