Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecarea in strainatate a unui minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecarea in strainatate a unui minor

Buna! sunt mihaiela, am un fiu de 16 ani, sunt divortata de 13 ani si in urma divortului minorul mi-a fost incredintat mie spre crestere, iar tatal lui nu a solicitat zile de vizita sau altceva. fiul meu poate merge cu mine fara pasaport?
doar in baza buletinului de identitate? va multumesc!
daca faci dovada incredintarii,sigur ca poate veni.
daca fostul tata, ca asa l-as numi v-ar da o procura e bine, daca nu ,incercati fie prin L 272 art 18 sa fie ogligat tatal sa va lase sa parasiti tara, sau o cale mai neotodoxa pe care nu o pot posta aici
In conformitate cu prevederile art 30 alin 1 lit c) din legea 248/2005: "minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;"
Fara pasaport nu se poate.
Faceti-i pasaport, e extrem de simplu.