Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

sunt posesorul unuiPV(proces verbal)din data de 11/01/2011 in care se precizeaza ca eu as fi stationat neregulamentar (in fata sediului politiei judetene iasi)si in care fpta savarsita aste prevazuta la ART 143din 195/2002si sanctionata de ART 108/1/b/7din 195/2002cu amenda si 3pcte penalizare-dar art 108/1/b/7nu este(nu exista )este ART108/a/8care arata ca stationarea neregulamentara este santionata cu amenta si 2pcte penalizare-in plus numele agentului nu este scris ci o semnatura indescifrabila -As putea cere pentru aceste lucruri,nulitatea actului sau macar sanctiunea reala din ART 108/a/8?
exista si art.108/1/b/7 - se sanctioneaza cu 3 puncte penalizare stationarea neregulamentara

tu te referi la oprirea neregulamentare adica 108/1/a/8 insa nu aceasta fapta apare mentionata in pv (asa cum ai descris).

deci pv este legal emis cu privire la incadrarea juridica a faptei.