avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

sunt posesorul unuiPV(proces verbal)din data de 11/01/2011 in care se precizeaza ca eu as fi stationat neregulamentar (in fata sediului politiei judetene iasi)si in care fpta savarsita aste prevazuta la ART 143din 195/2002si sanctionata de ART 108/1/b/7din 195/2002cu amenda si 3pcte penalizare-dar art 108/1/b/7nu este(nu exista )este ART108/a/8care arata ca stationarea neregulamentara este santionata cu amenta si 2pcte penalizare-in plus numele agentului nu este scris ci o semnatura indescifrabila -As putea cere pentru aceste lucruri,nulitatea actului sau macar sanctiunea reala din ART 108/a/8?
Cel mai recent răspuns: Mihai Costache , Avocat 15:22, 11 Ianuarie 2011
exista si art.108/1/b/7 - se sanctioneaza cu 3 puncte penalizare stationarea neregulamentara

tu te referi la oprirea neregulamentare adica 108/1/a/8 insa nu aceasta fapta apare mentionata in pv (asa cum ai descris).

deci pv este legal emis cu privire la incadrarea juridica a faptei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda parcare Mihail98 Mihail98 Buna Ziua!In data de 23.10.2020 sotia mea a parcat masina(care este pe numele meu) intr-o zona unde oprirea este interisa, intoarsa la masina a gasit sub ... (vezi toată discuția)
Amenda contraventionala aly1965 aly1965 Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: desi in pv de sanctionare scrie clar ca am oprit auto , am fost amendat de politia locala pentru stationarea pe ... (vezi toată discuția)
Contestatie pv contraventie griffindolph griffindolph Va rog sa ma ajutati cu motivele care ar putea duce la anularea PV de contraventie in speta urmatoare ( am patit-o chiar de ziua mea ). An stationat voluntar ... (vezi toată discuția)