Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Politist in barou?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Politist in barou?

Daca poate cineva sa imi raspunda, i-as fi recunoscatoare.;)
Stie cineva daca un politist, absolvent al unei Facultati de Drept poate sustine examenul de intrare in barou daca pt.moment nu doreste sa profeseze?
Si daca da, ce ar trebui sa faca ( in afara de a invata, evident, pt.examen)? Trebuie sa se suspende din functie sau nu poate da acest examen decat daca si-a depus demisia?:((
Multumesc anticipat!!!
Buna seara !
Evident ca poate sustine examenul (desfasurand in continuare activitatea ca angajat MAI) !
Daca reuseste si ia examenul de admitere , in masura in care doreste sa profeseze ca avocat stagiar/definitiv va trebui sa inceteze raportul de munca avut (in intervalul cuprins intre validarea rezultatului examenului si pana la numire /depunerea juramantului ) ...