Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea unei motociclete fara permis dar fiind la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea unei motociclete fara permis dar fiind la scoala si dobandindu-l imediat dupa savarsirea faptei

buna
AM CONDUS O MOTOCICLETA FARA A POSEDA PERMIS DE CONDUCERE SI AM FOST PRINS IN URMA CAREIA MI SA INTOCMIT DOSAR PENAL(IN MOMENTUL SAVARSIRII INFRACTIUNI ERAM IN SCOALA DE SOFERI) EU IN ACCEST TIMP AM SUSTINUT EXAMENUL DE CONDUCERE CARE LAM LUAT ALEGANDU-MA CU PERMISUL .
DUPA O PERIOADA AM FOST SUNAT DE LA PROCURATURA SA MA PREZINT PT DOSARUL PENAL DE CONDUCERE FARA PERMIS (EU MI-AM SUSTINUT VINOVATIA SI AM FOST DESTUL DE COOPERANT IN DECLARATII)
DUPA CARE LA O PERIOADA DE 3 LUNI AM FOST CHIEMAT LA JUDECATORIE AICI CE MI SE POATE INTAMPLA IMI POT ANULA PERMISU SAU SUSPENDA AMENDA PENALA CU SUSPENDARE CARE VA FI VERDICTUL VOI MAI FI CHIEMAT LA ALTA INFATISARE (EU IMI RECUNOSC VINOVATIA)#-o?????????
STIMA SI RESPECT
kiki007, utilizator
Se va dispune anularea permisului de conducere conform art.114 din OUG nr.195/2002 si va trebui sa repetati examenul dupa un an de la ramanerea definitiva hotararii de condamnare
HOTARAREA DEFINITIVA VA FI DATA LA PRIMA INFATISARE SAU VOR MAI FI SI ALTELE?
kiki007, utilizator
Daca veti recunoaste faptele si nu veti solicita si alte probe in aparare,hotararea va fi data la primul termen.
Oricum ,veti beneficia de prevederile Legii nr.202/2010 si vi se va acorda o reducere a pedepsei cu 1/3.
EXISTA POSIBILITATEA SA IMI SUSPENDE PERMISUL SI SA PRIMESC AMENDA PENALA
kiki007 a scris:

EXISTA POSIBILITATEA SA IMI SUSPENDE PERMISUL SI SA PRIMESC AMENDA PENALA

In cazul amenzii penale,examenul se da dupa 6 luni de la ramanerea definitiva a hotararii(art.118 din OUG nr.195/2002).
Numai daca era data amenda adminsitrativa a procurorului mai puteati,dar nu este cazul,dosarul fiind trimis cu rechizitoriu in instanta.