avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA manopera+piese auto ungaria
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

manopera+piese auto ungaria

Buna ziua
Am si eu urmatoarea probl:o firma din Romania a avut un accident cu una dintre masini in Ungaria iar reparatia auto a facut-o acolo primind 2 fact una ptr piesele auto+manopera,iar cealalta pe tractare(de la locul accidentului pana la service-ul auto)pe teritoriul Ungariei.Firma din Ungaria este platitoare de tva iar pe fact la rubrica tva apare 0%.Intrebarea mea este urmatoarea :se declara in 390 si ce este considerata achizitie intracomunitara(A) sau achizitie intracomunitara de servicii (S).?
Se aplica taxare inversa sau se considera achizitii scutite?
Va doresc o zi placuta.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Ianuarie 2011
me.elena, utilizator
Cel mai recent răspuns: me.elena , utilizator 20:17, 12 Ianuarie 2011
parerea mea este ca ungurii au gresit ca v-au facturat piesele fara tva.
ei nu pot face dovada faptului ca piesele au parasit teritoriul ungariei, deci nu este o livrare intracomunitara de bunuri.
dara daca tot au procedat asa, inregistrati taxare inversa si declarati achizitia de bunuri in 390.
atentie! aceasta achizitie va schimba perioada fiscala, de la trimestru la luna(daca e cazul)

factura pentru servicii (manopera si tractare) se inregistreaza prin taxare inversa si se declara in 390, la servicii.
Multumesc pentru raspuns:wave:
Asa am inteles si eu din diverse postari pe internet si cat de cat din legislatie numai ca nu stiam daca am procedat bine.
Acum am inteles.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare rodicasuta53 rodicasuta53 Firma A din Romania cumpara marfa de la firma B din Ungaria,marfa pe care o vinde la firma C tot din Ungaria,precizez ca marfa nu intra in Romania,intrebarea ... (vezi toată discuția)
Reparatie auto in ungaria,factura austria,declaratie 390? office.carmen office.carmen O firma solicita o depanare auto pe teritoriul ungar.Se efectueaza interventia,apoi se primesc doua facturi : una de la firma maghiara,cuprinzand valoarea ... (vezi toată discuția)
Declaratia 390 din 2010 ASPAZIA ASPAZIA Buna Ziua, va rog sa ma indrumati si pe mine in urmatoarele: Sunt societate de import-export in regim de lohn.( platitor de tva in Romania) achizitionez ... (vezi toată discuția)