Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intarziere divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intarziere divort

Buna ziua. Vreau sa pun o intrebare ce o priveste pe sora mea. Acum 3 luni a depus dosarul de divort la judecatoria din Buzau ptr. ca acolo are domiciliul.
A primit ca termen de judecata data de 27 Ianuarie, iar de curand a mers la avocat ca sa se intereseze daca totul este ok si i s-a spus ca dosarul a fost amanat pana in luna martie. Doresc sa aflu daca este posibil asa ceva? si daca se poate ca dosarul ei sa fie mutat in ...Bucuresti de exemplu? Nu mi se pare posibil ca un divort sa poate fi amanat fara ca macar sa fi avut loc prima infatisare.
Va multumesc
Poate ca s-a facut o cerere de preschimbare a termenului de judecata de s-a judecat inainte de 27 ian.
Pe de alta parte, in conditiile in care dosarul a avut deja un termen, surprinzator este ca dosarul nu a fost suspendat pt lipsa reclamantei(sau respinsa actiunea ca nesustinuta, in cazul in care a fost prezent paratul). Totusi, daca avocatul are procura de reprezentare in divort pentru sora dvs., s-o fi amanat pentru administrarea probatoriului sau pentru o eventuala lipsa de procedura cu paratul. Este posibila "mutarea"dosarului la o alta instanta egala in grad, in alta localitate, doar in conditiile formularii unei cereri de stramutare, stramutare care se poate admite doar pentru anumite motive, strict prevazute de procedura civila.
Insa, daca sora dvs. nu a intrebat avocatul motivul pentru care s-a amanat cauza, noi nu avem de unde sti care a fost motivul real. Noi doar am presupus.
Aici e vorba si de comunicarea client-avocat.
ContSters53919, utilizator