avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program redus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program redus

Buna ziua. As vrea sa stiu cum se poate reduce programul de la 8-6ore?
Exista un temei legal? Si ce trebuie facut?
Cel mai recent răspuns: catanescu , utilizator 18:16, 14 Ianuarie 2011
Sunt mai multe situatii/solutii, in functie de motiv si de angajator.
In general, se poate face prin acordul partilor, concretizat in act aditional la contractul de munca.

Daca ne dati detalii despre motiv, poate va dam indicatii mai exacte.
catanescu a scris:

Buna ziua. As vrea sa stiu cum se poate reduce programul de la 8-6ore?
Exista un temei legal? Si ce trebuie facut?


Temei legal exista ... cum doriti modificarea timpului de munca cu sau fara reducerea salariului?
Buna ziua, cu reducerea salariului!Trebuie specificat in actul aditional cu reducerea salariului?
Se va intocmi un singur act aditional care va cuprinde : modificarea timpului de munca de la ... ore/zi la ... ore/zi, precum si modificarea salariului de la .... lei/luna la ...... lei/luna.
Buna seara, Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare cim 8 ore la partial 4 ore Silvia Dumitru Silvia Dumitru Buna ziua, Avem o salariata care a facut o cerere spunand ca din motive de sanatate doreste reducerea timpului de lucru de la 8 ore la 4 ore. Realitatea c-am ... (vezi toată discuția)
Modificarea duratei muncii irinarauta irinarauta Buna ziua tuturor, Va rog sa-mi spuneti daca in calitate de angajator am posibilitatea legala sa modific in contractul angajatilor, la capitolul durata ... (vezi toată discuția)
Reducerea timpului de lucru de la 8 la 6 ore simion maria simion maria buna ziua!va rog sa imi spuneti si mie daca se poate reduce timpul de lucru de la 8 la 6 ore din probleme economice fara sa se incheie nici un act aditional ... (vezi toată discuția)