Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program redus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program redus

Buna ziua. As vrea sa stiu cum se poate reduce programul de la 8-6ore?
Exista un temei legal? Si ce trebuie facut?
Sunt mai multe situatii/solutii, in functie de motiv si de angajator.
In general, se poate face prin acordul partilor, concretizat in act aditional la contractul de munca.

Daca ne dati detalii despre motiv, poate va dam indicatii mai exacte.
catanescu a scris:

Buna ziua. As vrea sa stiu cum se poate reduce programul de la 8-6ore?
Exista un temei legal? Si ce trebuie facut?

Temei legal exista ... cum doriti modificarea timpului de munca cu sau fara reducerea salariului?
Buna ziua, cu reducerea salariului!Trebuie specificat in actul aditional cu reducerea salariului?
Se va intocmi un singur act aditional care va cuprinde : modificarea timpului de munca de la ... ore/zi la ... ore/zi, precum si modificarea salariului de la .... lei/luna la ...... lei/luna.
Buna seara, Multumesc frumos.