Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ce trebui sa contina un memoriu catre judecator?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ce trebui sa contina un memoriu catre judecator?

in decembrie 2010 doamna presedinta si doamna administratora a binevoit sa imi bage dosar in tribunal pentru suna de 1000 ron pentru neplata intretineri.in februarie am a doua infatisare ,dosarul este civil .pot face memoriu catre judecator in care sa specific cauza de neplata?avocatul a cerut suma de 500 ron ca onorariu ,sunt oblicata sa il platesc daca asociatia adica administratorul si presedintele la angajat?si nu ma reprezinta pe mine pentru ca nici nu sunt bagata in seama de catre dansa.asi dori sa fac un memoriu in care sa specific sa sunt in postnatal si ca traim 4 persoane cu suna de 800 rog..dar nu stiu cum si ce trebui specificat in acest memoriu...se poate sa ca judecatorul sa nu ma mai poata pasuiasca macar cu 30 de zile pentru aceasta suma?se poate sa pierd casa din cauza sumei de 1000 ron?cat mar costa un avocat si unde pot gasi pe cineva de incredere si sa pot da bani in rate?va rog din suflet sa nu ocoliti scrisoarea mea ,si daca se poate sa imi puteti raspunde,pentru ca sunt distrusa.va multumesc.sa dat o lege pt penalitati eu pot beneficia sau pot cere sa se ia in considerare?
nu faceti asta, ci o intimpinare in care sa descrieti tot ce ati spus aici si o trimiteti prin posta, confirmare de primire la instanta de la care ati primit citatia.

important - mentionati numarul dosarului astfel cum apare el pe citatie, in partea stinga superioara a acesteia. Altfel nu va ajunge acolo unde trebuie.
Paratul este obligat sa depuna intampinare la dosar pana la primul termen de judecata , asa cum scrie si pe citatia pe care ati primit-o acasa.Puteti scrie price in intampinare pe care o adresati presedintelui judecatoriei cu mentiunea numarului de dosar .Insa pe fond pe judecator nu il intereseaza motivele pentru care dvs. nu platiti , ci daca recunoasteti sau nu datoria.Daca nu ati primit notificare scrisa de la asociate inainte de chemarea in judecata si recunoasteti datoria pana la primul termen si o platiti nu veti mai fi obligata la plata cheltuielilor de judecata ( art.275 cod procedura civila).daca nu veti plati veti fi obligata si la cei 500 lei cheltuieli de judecata. daca apreciati ca in cateva luni puteti plati datoria , solicitati un termen pentru lipsa de aparare la primul termen si la urmatorul veti depune intampinarea, caz in care dosarul va suferi o amanare si veti face rost de bani. Oricum judecata dureaza , apoi redactarea hotararii si pana la ramanerea definitiva trec cateva luni bune asa ca este suficient timp sa face rost de bani. Puteti achita in orice faza a procesului .Nu are rost sa angajati avocat daca recunoasteti datoria.
In legatura cu avocatul, nu numai ca nu sunteti obligata sa-l platiti, dar mai mult, acelasi avocat nu are voie sa reprezinte partile cu intereae contrare din aceeasi actiune!!!:stunned: In legatura cu apararea dvs., puteati face intampinare, daca ati fi intrebat dupa ce ati primit citatia, iar nu la "a doua infatisare". Cu toate acestea puteti depune la dosar atat probe in aparare, cum ar fi dovezi din care sa reiasa venitul foarte mic pe care il aveti, dovezi privind starea de sanatate care necesita ingrijire medicala si bani pentru aceasta etc., precum si note de sedinta, in care sa treceti pe scurt ceea ce veti sustine in aparare in instanta, respectiv orice act sau fapt care poate dovedi buna dvs. intentie si imposibilitatea materiala a platii si sa solicitati esalonarea platii in mai multe rate, fct. de venitul avut.
Trebuie sa formulati o "intampinare", adica sa prezentati cu cuvintele dvs. situatia de fapt, respectiv motivele care v-au impiedicat sa platiti pana acum; nu e neaparat nevoie sa va angajati un avocat, iar in ce priveste plata onorariului avocatului advers se achita in cazul in care dvs. pierdeti procesul...de retinut insa ca pentru o datorie de 1000 lei, un onorariu de 500 lei este mult prea mare, asadar rugati instanta sa cenzureze, sa diminuize plata cheltuielilor de judecata, cu atat mai mult cu cat, daca recunoasteti pretentiile partii adverse, nu se justifica un asemenea onorariu. Daca aratati ca sunteti de buna-credinta si probati acest aspect, puteti solicita instantei sa va acorde un termen de gratie in care sa achitati suma restanta, din pacate, cu tot cu penalitati. Si stati linistita, nu puteti pierde casa pentru atata lucru!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat