Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... neplata intretinerii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

neplata intretinerii

Buna seara.Ne -a dat in judecata pt.neplata intretineri am datorie de 4300 ron la un ap.de 2 cam. Apartamentul este pe numele soacrei care locuieste in provincie si nu poate veni la infatisare ,ce ni se poate intampla,cum se procedeaza.[suntem o familie cu trei copii la scoala iar noi nu am avut serviciu un timp ]Soacra are c.i. pe adresa din provincie

Asociatia de proprietari cu scopul legitim de recuperare debit acumulat ,a actionat proprietarul in instanta,solicitand a se pronunta hotarare prin care proprietarul sa fie obligat la plata debitului
In baza hotararii definitive,asociatia de proprietari va contacta executor/firma de recuperare ,care vor demara etapele si procedura de executare silita proprietar,respectiv executare silita apartament
Pentru preintampinare situatii neplacute ,faceti efortul si achitati partial debitul,dovada o prezentati la instanta ,unde solicitati suspendarea cauzei pana la achitarea integrala
Am mai achitat astazi suma de 1700 ron
Incercati pana la termenul de judecata sa achitati intregul debit astfel incat instanta de judecata sa ia act de interesul dvs pentru acoperire debit si sa dispuna hotarare in consecinta
Solicitati instantei sa dispuna - daca nu reusiti sa achitati tot debitul - ca suma ramasa sa fie esalonata in rate lunare, vreme de 6 luni, facand dovada veniturilor dvs si a persoanelor si a obligatiilor de intretinere pe care le aveti.
termenul de judecata este pe 4 martie

eu si sotul avem impreuna 1700 ron venit si avem in intretinere 3 copii minori [7.8.si 13 ani]cum as putea sa cer esalonare plati

ce credeti ar fi indicat sa ne angajam un avocat,sau se poate rezolva fara....
Adriantot, moderator