avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... COMISION DE SUCCES
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

COMISION DE SUCCES

Buna ziua,
Familia mea este parte intr-ul proces penal si ceea ce ma intereseaza este daca comisionul de succes acordat avocatului ( in cazul in care vom recupera creanta) se scade din creanta sau se recupereaza de la partea debitoarei?

Multumesc !
Nu vreau sa fiu offtopic , dar trebuie sa scriu ca , din pacate , in Romania asta este sistemul , adica te duci la avocat si stabilesti un pret pentru asistenta juridica , inchei contractul de asistenta juridica de obicei la un onorariu minimal ( chiar daca nu e voie cu onorarii minimale , barourile impun aceste onorarii minimale , mai exact le recomanda ) , dupa care astepti sa vina primul termen al procesului . La primul termen , dar de obicei dupa al doilea termen , avocatul te anunta ca o sa castige procesul dar ca a avut sau are cheltuieli suplimentare legate de dosarul tau si ca trebuie sa primeasca un onorariu de succes ( comision de succes , cota-parte din suma castigata sau recuperata sau alt termen ori expresie care este sinonim/a cu comisionul de succes ) , pe care o sa-l negociati mai tarziu , de obicei inainte de ultimul termen .

In calitate de client te gandesti ca daca nu platesti comisionul ala de succes o sa pierzi procesul , iar daca te duci la un alt avocat nu mai are ce sa faca in acest dosar , plus ca esti constient ca si un alt avocat o sa-ti ceara un comision de succes , ca sa nu mai vorbesc de faptul ca avocatul pe care l-ai angajat nu o sa-ti mai dea banii pe care ti i-a luat inainte , iar alt avocat o sa ceara bani , plus ca te macina gandul ca daca angajezi un alt avocat s-ar putea ca fostul avocat sa treaca de partea partii adverse ( din pacate chestia asta se poarta in Romania ).

Comisionul de succes reprezinta un procent cuprins intre 2 si 20% , in functie de suma in litigiu si client . De obicei , procentul este mai mare in cazul despagubirilor morale si mai mic in cazul despagubirilor materiale , dar asta depinde de cauza sau/si avocat .

Daca ati scrie si despre ce fel de cauza si suma este vorba , cred ca ar putea sa va ajutam mult mai bine si sa va indicam o suma sau procent aproximativ .

In cazul unui proces penal , ca sa obtineti despagubiri trebuie sa aveti si o sentinta civila , si pentru ca penalul tine in loc civilul o sa dureze destul de mult timp pana cand o sa obtineti o sentinta civila definitiva si irevocabila .

Nu vreau sa devin offtopic , ca as scrie si ce se intampla in cazul unui proces de divort si cum obtine avocatul comisionul de succes sau alti bani de la client .

Nadajduiesc ca lamuririle mele sa nu fie sterse de moderatori sau administratori , pentru ca eu vorbesc din fapte , nu teoretizez .
Aveti dreptate ... "se poarta in romania". Speram sa se termine cat mai repede si cu alta ocazie eu nu o sa mai ajung la tribunale. Trebuie sa ai un psihic foarte puternic si un strop de indiferenta sa rezisti.
Acum am ajuns in momentul in care "mai bine sa nu stiu" .. ceea ce nu stiu nu imi poate face rau. Mai bine sa nu stiu si comisonul de succes sa fie o surpriza. Am suferit destul pana sa ajungem aici, o sa mai induram si jecmaneala din justitia romaneasca, mai suferim putin si apoi o sa treaca.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

romania inedit a scris:

Nu vreau sa fiu offtopic , dar trebuie sa scriu ca , din pacate , in Romania asta este sistemul , adica te duci la avocat si stabilesti un pret pentru asistenta juridica , inchei contractul de asistenta juridica de obicei la un onorariu minimal ( chiar daca nu e voie cu onorarii minimale , barourile impun aceste onorarii minimale , mai exact le recomanda ) , dupa care astepti sa vina primul termen al procesului . La primul termen , dar de obicei dupa al doilea termen , avocatul te anunta ca o sa castige procesul dar ca a avut sau are cheltuieli suplimentare legate de dosarul tau si ca trebuie sa primeasca un onorariu de succes ( comision de succes , cota-parte din suma castigata sau recuperata sau alt termen ori expresie care este sinonim/a cu comisionul de succes ) , pe care o sa-l negociati mai tarziu , de obicei inainte de ultimul termen .

In calitate de client te gandesti ca daca nu platesti comisionul ala de succes o sa pierzi procesul , iar daca te duci la un alt avocat nu mai are ce sa faca in acest dosar , plus ca esti constient ca si un alt avocat o sa-ti ceara un comision de succes , ca sa nu mai vorbesc de faptul ca avocatul pe care l-ai angajat nu o sa-ti mai dea banii pe care ti i-a luat inainte , iar alt avocat o sa ceara bani , plus ca te macina gandul ca daca angajezi un alt avocat s-ar putea ca fostul avocat sa treaca de partea partii adverse ( din pacate chestia asta se poarta in Romania ).

Comisionul de succes reprezinta un procent cuprins intre 2 si 20% , in functie de suma in litigiu si client . De obicei , procentul este mai mare in cazul despagubirilor morale si mai mic in cazul despagubirilor materiale , dar asta depinde de cauza sau/si avocat .

Daca ati scrie si despre ce fel de cauza si suma este vorba , cred ca ar putea sa va ajutam mult mai bine si sa va indicam o suma sau procent aproximativ .

In cazul unui proces penal , ca sa obtineti despagubiri trebuie sa aveti si o sentinta civila , si pentru ca penalul tine in loc civilul o sa dureze destul de mult timp pana cand o sa obtineti o sentinta civila definitiva si irevocabila .

Nu vreau sa devin offtopic , ca as scrie si ce se intampla in cazul unui proces de divort si cum obtine avocatul comisionul de succes sau alti bani de la client .

Nadajduiesc ca lamuririle mele sa nu fie sterse de moderatori sau administratori , pentru ca eu vorbesc din fapte , nu teoretizez .


In general,avocatul ia banii inainte si nu la urma...dar orice e posibil...
Doar daca e vorba de sume f mari care efectiv nu se pot plati oricata bunavointa ar avea clientul.

Cunosc cel putin 50 de avocati care nu percep onorariu de succes.Se multumesc cu banii luati inainte de proces.
Chestiunea cu onorariu de succes eu cred ca a bulversat apararile.Oamenii au ajuns sa fie nemultumiti ca avocatii vor sa fie platiti...inainte...

Mie imi pare la pocneala acest onorariu deoarece daca nu e vorba de multe zerouri poate fi un risc sau o subminare a celor care trebuie sa castige doar ca onoarea le spune acest lucru din moment ce au fost platiti deja...
Dar...e posibil sa fiu demodat intrucat fenomenul a luat amploare din cauza clientilor...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

In general,avocatul ia banii inainte si nu la urma...dar orice e posibil...
Doar daca e vorba de sume f mari care efectiv nu se pot plati oricata bunavointa ar avea clientul.

Cunosc cel putin 50 de avocati care nu percep onorariu de succes.Se multumesc cu banii luati inainte de proces.
Chestiunea cu onorariu de succes eu cred ca a bulversat apararile.Oamenii au ajuns sa fie nemultumiti ca avocatii vor sa fie platiti...inainte...

Mie imi pare la pocneala acest onorariu deoarece daca nu e vorba de multe zerouri poate fi un risc sau o subminare a celor care trebuie sa castige doar ca onoarea le spune acest lucru din moment ce au fost platiti deja...
Dar...e posibil sa fiu demodat intrucat fenomenul a luat amploare din cauza clientilor...

Trebuie sa va dau dreptate si sa scriu ca intr-un fel sunt vinovati si clientii , adica daca avocatul e sincer si-i spune ca pentru o anumita cauza vrea sa zicem 2000 de lei , platiti in rate pana la sfarsitul procesului , clientul crede ca este prea mult si se duce la un alt avocat care pentru a nu-l pierde de client il ia cu binisorul si-i spune ca accepta cazul pentru 500 de lei si un procent din suma pretinsa de client , iar pe parcurs ii mai cere bani .

Faptul ca multa lume se preteaza sa dea si sa primeasca bani intr-o anumita cauza fara sa primeasca sau sa dea chitanta , tine intr-un fel si de nivelul de educatie .

In procesele penale exista asteptari prea mari de la avocat , iar multe persoane implicate supraliciteaza si astfel se ajunge la aberatii de genul "Mai dati-mi niste bani ca sa nu faca arest preventiv sau ca sa iasa din arest preventiv si sa fie judecat in libertate " .

Din pacate increderea in avocati este destul de mica , asa ca de foarte multe ori un onorariu de succes este perceput ca o garantie a straduintei avocatului .

Ceea ce este trist este ca a devenit ceva normal ca avocatul sa ceara un onorariu de succes dupa ce negocieaza cu clientul , printr-un act aditional , in loc sa-i spuna din prima cat vrea si ce ofera de banii pe care-i pretinde .

Sper ca mesajul meu nu este considerat offtopic , pentru ca eu scrisai despre comisionul de succes si de ce este perceput acest comision . Acest comision este perceput dupa ce partile s-au inteles pentru o anumita suma , deoarece clientii nu au curajul sau/si posibilitatea sa apeleze la un alt avocat , plus ca e cam dificil sa-ti dai in judecata avocatul .Sa speram ca aceasta problema sa fie rezolvata de concurenta din avocatura .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu pretinde ... Geopavel30 Geopavel30 Bună seara! În cadrul unui proces penal avocatul meu pretinde un onorariu de succes care nu este specificat în niciun contract. Problemele ar fi ... (vezi toată discuția)
Onorariu de succes mariadragu mariadragu Daca in contractul de asistenta juridica incheiat intre client si avocat se specifica la art 2: Onorariu o suma fixa, iar la art.5 \\\\"Alte clauze\\\\" se ... (vezi toată discuția)
Pactul "de quota litis"  MYRA  CIMPEAN MYRA CIMPEAN Ce parere aveti despre pactul de quota litis, despre faptul ca unii avocati cer ca onorariu o cota din afacere? = procente din valoarea bunurilor ... (vezi toată discuția)