avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decizie civila pentru anularea actului de control ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decizie civila pentru anularea actului de control privind TVA

am si eu o intrebare, societatea la care lucrez a dedus tva-ul aferent cheltuielilor reperzetand servicii de cazare si achizitii de cartele telefonice pentru colaboratorii din cadrul grupulu., In urma controlului organul de control a constatat ca aceste cheltuieli nu sunt de natura celor prevazute de art.128(4) si 129 (3)lit.b din L571/2003 si nu sunt efectuate de persoanele si in scopul prevazut la art.21(2) lit.e din L.571/2003 si nu a acordat dreptul de deducere si a recalculat TVA plus majorari. In urma procesului intentat de socitatea la care lucrez curtea de apel a stabilit prin decizie civila anularea deciziei organului de control, dand castig de cauza societati. TVA era aferent anului 2006, in urma controlului si deciziei de impunere, s-a platit TVA si penalitatile calculate si s-a inregistrat in contabilitate in 658* si a fost considerata cheltuiala nedeductibila. La timpul controlului apartineam de administratia fiscala locala fiind contribubil mijlociu, la data la care am primit decizia civila apartineam de ANAF -DGAMC Bucuresti. Intrebarea mea este cum ne inregistram in contabilitate si cum cerem returnarea TVA-ului si penalitatilor, conform decizie civile care a anulat decizia DGFP?:-/
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 19:32, 3 Aprilie 2008
cryss8 a scris:

am si eu o intrebare, societatea la care lucrez a dedus tva-ul aferent cheltuielilor reperzetand servicii de cazare si achizitii de cartele telefonice pentru colaboratorii din cadrul grupulu., In urma controlului organul de control a constatat ca aceste cheltuieli nu sunt de natura celor prevazute de art.128(4) si 129 (3)lit.b din L571/2003 si nu sunt efectuate de persoanele si in scopul prevazut la art.21(2) lit.e din L.571/2003 si nu a acordat dreptul de deducere si a recalculat TVA plus majorari. In urma procesului intentat de socitatea la care lucrez curtea de apel a stabilit prin decizie civila anularea deciziei organului de control, dand castig de cauza societati. TVA era aferent anului 2006, in urma controlului si deciziei de impunere, s-a platit TVA si penalitatile calculate si s-a inregistrat in contabilitate in 658* si a fost considerata cheltuiala nedeductibila. La timpul controlului apartineam de administratia fiscala locala fiind contribubil mijlociu, la data la care am primit decizia civila apartineam de ANAF -DGAMC Bucuresti. Intrebarea mea este cum ne inregistram in contabilitate si cum cerem returnarea TVA-ului si penalitatilor, conform decizie civile care a anulat decizia DGFP?:-/


In primul rand decizia este definitiva??? Finantele pot face recurs.
Intocmiti o adresa catre ANAF si una la DGAMC Bucuresti, anexati copia dupa decizie si cereti rambursarea sumelor suplimentare stabilite si platite in urma controlului.
Anaful va stabili a cui competenta este.(vorbesc de restituire).
Mai aveti o posibilitate sa cereti compensarea sumelor platite cu sume de plata viitoare. Vedeti Codul de procedura fiscala TITLUL III Dispozitii procedurale generale
Competenta organului fiscal ARTICOLUL 32 Competenta generala ARTICOLUL 33 Competenta teritoriala ARTICOLUL 47 Desfiintarea sau modificarea actelor administrative fiscale CAPITOLUL II Stingerea creantelor fiscale prin plata, compensare si restituire.
Succes;)














Ultima modificare: Joi, 3 Aprilie 2008
ContSters42967, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensare RobertZoicas RobertZoicas Va rog sa-mi spuneti parerea d-voastra in intelesul Normelor Metodologice ale art. 116 din Codul de procedura fiscala: decontul de TVA reprezinta un document ... (vezi toată discuția)
Rambursare/compensare tva Lulica Lulica Buna ziua Din Octombrie 2009 am de luat vreo 17.000 lei TVA de rambursat (asta dupa controale, contestatii, hotarari de instanta). Nici pana in ziua de azi ... (vezi toată discuția)
Rambursare tva Raluca tipu Raluca tipu O societate comerciala a depus decont tva cu suma negativa, cu solicitare rambursare tva cu cesiune creanță în favoarea altei firme. Rambursarea ... (vezi toată discuția)