Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordinul prefectului sau alta varianta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordinul prefectului sau alta varianta

In momentul cand am intocmit actele pentru dezbaterea succesiunii , am constatat ca intre suprafata de pamant existenta in acte si cea care a fost gasita prin masurare ( s-a intocmit cadastru pentru ca s-a vandut o parte din teren) este o diferenta in plus. Va rog sa-mi spuneti cum pot deveni proprietar pentru acea diferenta? Pamantul a fost cumparat in anul 1955 si pe atunci nu prea se faceau masuratori.
S-a facut sau nu cadastrul?
Daca s-a facut nu prea mai vad problema.
Dar pentru a avea liniste ordinul prefectului este solutia cea mai simpla. Intai trebuie sa treceti pe la primarie si sa declarati pentru impozit suprafata detinuta in fapt.
O alta solutie este si uzucapiunea. Un proces civil prin care sa va fie recunoscut dreptul de proprietate.